Какви подаръци получават децата по света за Коледа?
Децата от цял свят чакат с нетърпение коледните празненства. В страни, като САЩ, където 90% от хората празнуват Коледа, децата ще търсят подаръците си от Дядо Коледа под елхата и ще намират бонбони в чорапчетата си.
Но в други региони на света човекът, който носи подаръците, а и самите подаръци, могат да варират в зависимост от това къде живеят семействата и кой празник отбелязват.
CNN публикува някои от необичайните начини, по които родители и деца празнуват Коледа в различните култури.
Бефана носи сладки или въглени
В Италия децата получават подаръци от Баба Коледа или Дядо Коледа, но има и жена, приличаща на вещица, която дава подаръци на послушните деца и въглени на непослушните по време на празниците.
„Бефана е италианският женски вариант на Дядо Коледа“, казва Ан Рашфорд, директор на отдел „Специални изложби и събития“ в Музея на науката и индустрията в Чикаго, където в момента е подредена изложбата „Коледа по света“.
Рашфорд определя Бефана като възрастна жена, която лети на метла над Италия и дава подаръци на децата на Богоявление. Празникът на 6 януари е известен още като Деня на тримата крале.
Според една от легентите, Бефана отказала покана да се присъедини към мъдреците, пътуващи за Витлеем, за да видят бебето Исус и така тя лети всяка година в навечерието на Богоявление в търсене на собственото си свято дете, разказва Рашфорд.
Докато в Италия децата вярват в приказката за Бефана, в някои части на Африка те чакат Стареца Байка.
Старецът Байка само иска подаръци
В Либерия Старецът Байка, или „дяволът“ в страната, броди по улиците и проси подаръци на Коледа. В някои части на африканския континент, като Демократична република Конго, децата често участват в мюзикъли в църквата или в коледни пиеси.
В Сиера Леоне и голяма част от Гамбия градове и села празнуват Коледа с маскарадни партита.
Християнството, а следователно и празнуването на Коледа, е все по-разпространено в Субсахарска Африка и Азиатско-Тихоокеанския регион.
Християнското население в Субсахарска Африка нарасна от 9% през 1910 г. на 63% през 2010 г., а в Азиатско-Тихоокеанския регион – от 3 на 7%, показва изследване на центъра Pew.
Децата получават KFC за Коледа
В Япония, където около 1% от населението се определя като християнско, много деца и възрастни, празнуващи Коледа, го правят с голяма кофа пилешки крилца от KFC.
Веригата за бързо хранене навлиза в Япония през 1970 г. и започва коледна кампания в цялата страна на 1 декември 1974 г. Оттогава KFC организира коледни кампании във всичките си магазини всяка година.
„В крайна сметка, в Япония обичаят Коледа е пържено пиле се утвърди и се превърна в странна форма на поезия от Запада“, се казва на сайта на Kentucky Fried Chicken Japan.
Оставяне на обувки вместо на чорапи за сладки
Храната е неизменна част от начина, по който децата по света отбелязват празниците, особено в Европа. В Естония „ябълки, ядки, сладки и други изкушения се дават често на деца по време на празниците. Ябълките са се превърнали в традиция, защото са безплатни и се запазват за дълго време“, казва Рашфорд.
В Люксембург „в навечерието на Свети Николай децата слагат чинии, за да може светецът да ги напълни със сладкиши, когато пристигне с подаръците. Децата също така оставят рисунки, стихотворения или други символи на благодарност към Свети Николай“, допълва Рашфорд.
На Коледа във Франция децата по традиция оставят обувките си пред камината или до елхата, за да може Дядо Коледа, или Пер Ноел, да ги напълни с подаръци, сладкиши, плодове и ядки.
В Холандия вечерта на 5 декември децата оставят дървени обувки за Синтерклаас, или Свети Николай, пълни със сладкиши за него и моркови и трева за елените му, разказва Рашфорд. В замяна на това Свети Николай, за когото се смята, че пътува от Испания, пълни обувките със сладки.
Макар че обувките не са включени, децата, празнуващи еврейския празник Ханука, също се радват на обилни количества сладки.
Пънчета и купи със сено
В Испания някои родители подаравят на децата си пънчета като уникална коледна традиция. Всяка вечер преди Коледа семейството „храни“ или тъпче пънчето с ядки, фурми и сладки. На Коледа се пеят „песни за пънчето“ и то се удря с пръчки, за да се разпилеят сладките.
Испания и други испаноговорещи области празнуват и Богоявление, или Деня на тримата крале. В навечерието на празника някои деца оставят обувките си на перваза на прозореца, на балконите или на входната врата, за да могат мъдреците да ги напълнят с подаръци.
В Пуерто Рико, където Богоявление е официален празник, децата пълнят кутии за обувки със сено или трева и ги оставят под леглото си, за да могат камилите на мъдреците да се нахранят в замяна на подаръци.
На Бъдни вечер в Гърция някои деца обикалят къщите, като пеят коледни песни и свирят, а съседите им ги възнаграждават с вкусни сладки и монети.
В Норвегия и някои скандинавски страни създание с червена шапка, приличащо на елф, на име Юленис, играе важна роля в коледния сезон. Според вярванията Юленис носи малки подаръци и плодове на децата. В замяна на това те му оставят каша на Бъдни вечер.
Време е за шоу в Скандинавия
В Дания, Норвегия и Швеция децата празнуват Коледа с Disney магия. Гледането на „Коледното шоу на Disney“ със семейството на Бъдни вечер се е превърнало в празнична традиция сред децата в скандинавските страни, казва Бьорн Шермер, докторант във факултета по социология и хуманитарна география в университета в Осло, Норвегия.
Специалната анимационна поредица „От всички нас за всички вас“ на английски е колекция от късометражни и игрални филми на Disney на коледна тема. „Тя е гледана не само от деца, но и от възрастни, които са гледали шоуто като деца, така че това е доста стара традиция в скандинавските страни“, казва Шермер.
Освен че гледаме шоуто, „ядем и след това танцуваме и пеем около елхата. След това получаваме подаръците си. Така че раздаваме подаръци на 24 декември, в края на деня. Това е ден, в който прекарваме цялото си време със семейството и коледното шоу е част от традицията“, допълва Шермер.
Традицията да се раздават книги
Вместо да гледат телевизия, децата в Исландия четат книги по време на коледните празници. Понякога те прекарват Коледа, наведени над някоя книжка, благодарение на „наводнението от коледни книги“.
Тази ежегодна кампания датира от 1944 г., когато Исландия получава независимостта си от Дания. Една от малкото стоки, които не се раздават с купони по време на войната, е хартията и книгите бързо стават популярен подарък за зимните празници.
Книгите са най-популярният коледен подарък в Исландия, показва изследване на ЮНЕСКО.
И точно като в приказките, заживели весело и щастливо
От всички празнични традиции по света една от любимите на Рашфорд е украинска приказка, споделяна често в това време на годината, за паяк и елха.
„През лятото в къщата на бедна вдовица паднала шишарка и цяло лято семейството й се грижело за семената. До Коледа те се превърнали в цяло дърво. За съжаление, семейството не можело да си позволи украса за коледната елха и на Бъдни вечер заспало без украшения.
Когато се събудило на сутринта на Коледа, дървото било покрито с красиви паяжини и когато отворило прозорците си, слънчевите лъчи превърнали паяжината в сребро и злато. И точно както в приказките, те заживели весело и щастливо и вече не се тревожели за пари“, разказва Рашфорд.