4 начина да намалите времето, което прекарвате със смартфона
Преди 10 години нито един от нас не бе свързан с интернет 24 часа в денонощието. От пускането на iPhone през 2007 г. светът преживява скоростна промяна – такава, в която е нормално да бъдем постоянно с устройствата си.
Ето няколко цифри, с които ще разберем идеята по-ясно: 81% от хората са с телефоните си по цял ден, близо 2/3 от нас проверят смартфоните си до 5 минути след ставане; средностатистическият американец проверява телефона си 46 пъти дневно.
Всичко това се трансформира и в работното място: 98% от мениджърите използват телефоните си нощем и по време на уикендите; 57% от хората преглеждат служебната поща по време на семейни сбирки и в компанията на децата си.
Трябва да знаете, че когато се проектират устройства, технологичните компании и тези в сферата на социалните медии използват най-последните изследвания върху поведението на човека, убеждаването, биохимията, усвояването на навици и др.
Едно изследване е категорично: постоянното взаимодействие с интернет вреди на здравето. То показва, че проверяването на работни имейли извън работно време води до емоционална преумора, прегаряне, стрес и психологически, гастрономически и сърдечни проблеми.
Съществува просто лекарство. Прекарвайте повече време далеч от екраните. Едно проучване на университета Харвард сочи, че хората, които не използват телефоните си вечерно време и през уикенда, се характеризират с по-ниско ниво на стреса, повече удовлетворение от работата. Те не понижават своята продуктивност.
4 начина да ограничите употребата на устройства:
1. Осъзнайте как стоят нещата.
Свалете приложението Rescue Time за компютъра си или Moment за телефона си, за да осъзнаете колко време прекарвате с него в ръка.
2. 30 минути преди 7:30 часа сутринта
Махнете телефона от спалнята. Когато се събуждате, не тръгвайте първо към него. Вместо това вземете тефтер или лист хартия. Планирайте приоритетите за деня. Щом изминат 30 минути, които сте отделили на съществени неща, като планиране например, можете да погледнете телефона си.
3. Прогрес, не продуктивност
Отговарянето на имейли ви кара да се чувствате продуктивни, но това може въобще да не ви придвижва към желаните постижения. Работата върху приоритетите – това е най-важното нещо сутрин. Не поглеждайте телефона, докато не отметнете тях.
4. Телефонът трябва да стои далеч от масата
Когато около вас има други хора, откажете се от телефона. Ако нечий телефон звъни, учтиво помолете да се оттегли встрани.
Забранете телефоните на семейните сбирки. Изследване сочи, че тези устройствата на масата разсейват хората – независимо дали става дума за вашия телефон или за нечий друг.