Вижте къде е незаконно да се плаща по-малко на жените
Малката островна страна Исландия предприе законови мерки, които гарантират, че жените ще получават равни възнаграждения с мъжете на работните си места.
Исландските работодатели вече имат задължението да доказват, че плащат еднакви възнаграждения на служителите си от двата пола, когато става дума за една и съща работна позиция. Ако не успеят да покрият това изискване, властите са предвидили глоби, съобщава CNN.
Дискриминацията на полова основа е нелегална в редица страни, но анализи твърдят, че въпреки това подходът не води до особено видими резултати. Жените получават по-ниски възнаграждения във всяка една страна по света, по данни на проучване на World Economic Forum.
Исландия е първата страна, която въвежда мерки, които да гарантират равното заплащане по законов начин чрез издаването на сертификат от правителството.
Новото законодателство влезе в сила от началото на тази седмица, като засяга всички компании с поне 25 служители на пълно работно време.
Фирми с над 250 служители ще трябва да получат сертификата си за „равно плащане” до края на тази година, докато бизнесите с по-малък брой служители ще трябва да отговорят на това изискване в идните няколко години, в зависимост от конкретния брой работници.
Предвидените глоби при липса на сертификат достигат до 500 долара на ден.
Новото законодателство в Исландия бе приветствано от активисти по света.
Сред тях е и актрисата и активистка, бореща се за равенството между половете, Патриша Аркет, която реагира радостно в Twitter. „В Исландия вече е незаконнно да се плаща по-малко на жените”, написа актрисата.
Бившата американска тенисистка Били Джийн Кинг добавя: „Исландия отново е водеща по отношение на равенството. Нов премиер, който е жена и парламент, където близо половината членове са жени. Равното представяне допринася за всички!”
Сам Сметърс, която се бори за правата на жените, в качеството си на изпълнителен директор на Fawcett Society, посочва, че равното заплащане „не засяга само интересите на жените”.
„Задържането на жените държи нашата икономика назад. Пресичането на половото неравенство и дискриминация е добре за бизнеса и за всички нас”, казва тя.
Новите правила в Исландия не означават, че всички, които заемат еднакви работни позиции, ще получават абсолютно еднакви заплати.
Работодателите все пак ще имат възможността да определят размера на възнаграждението и на база различни обективни фактори, сред които попадат професионалния опит, тяхното представяне на работа и прочее.
Според новия закон обаче, работодателите ще трябва да доказват, че тези разлики в заплащането нямат нищо общо с пола на работниците.
Темата за равенството между половете присъства в Исландия от години. През последните 9 г. страната успя да се изкачи на първо място в подреждането Global Gender Gap Report, изготвяно от World Economic Forum на база разликите между мъжете и жените в здравеопазването, икономиката, политиката и образованието.
Въпреки лидерската си позиция, в Исландия жените получават 78.5% от общия доход на мъжете, по данни от 2014 г.
Правителството планира да затвори ножицата между половете до 2022 г.