Докато биткойнът се срива, 600 криптофенове купонясват на круиз
Когато 600 почитатели на криптовалутите потеглят в понеделник с кораб от Сингапур за втория си годишен Блокчейн круиз, цената на биткойна се движи комфортно над 13 500 долара.
Когато дългият над 300 м кораб спира в сряда в Тайланд за изпълнен с алкохолни напитки и разговори за криптовалути следобед на облян в слънце частен плаж, цената на биткойна вече се е сринала до 10 000 долара.
Групата е съставена основно от млади мъже, много от които забогатяват, поне на хартия, докато стойността на биткойна и други дигитални валути скача до небесата през миналата година. Най-вероятно за тези два дни те губят милиони.
Дори обаче някой да е притеснен, никой не го показва. Партито продължава, докато сангрия и Red Bull се пият на фона на рап музика, а дронове снимат случващото се отгоре.
“Нищо не върви нагоре по права линия,” обяснява Рони Моас, съосновател на базираната в Маями Standpoint Research, който е и един от лекторите по време на събитието. В най-добрия случай биткойнът може да скочи до 300 000 долара за седем години, прогнозира той.
За скептично настроените относно манията по криптовалутите обаче е трудно да не гледат на това като на поредния признак за разточителство – повторение на пищната конференция за секюритизация в Лас Вегас, увековечена във филма „Големият залог“, която предшества срива при високорисковите ипотеки през 2007 г.
Неувяхващият оптимизъм, демонстриран по време на тазседмичния Блокчейн круиз, обаче носи и едно предупреждение за всеки, който залага на срив на криптовалутите: ще е нужен повече от 50% спад от достигнатия на 18 декември връх при биткойна, за да бъдат изплашени най-големите му поддръжници.
“Това е нещо, в което или вярваш, или не,” казва Моас, който се превръща в знаменитост в света на криптовалутите след космическите си прогнози за цената на биткойна.
Сред лекторите по време на круиза са още Хосе Гомез, бивш ппомощник на покойния президент на Венецуела Уго Чавес; Каспар Корюс, който оглавява програмата за електронно жителство на Естония (която може да пусне собствена криптовалута); и Йорг Молт, един от първите инвеститори в биткойн, чието твърдение, че притежава 250 000 биткойна (струващи над 2.9 млрд. долара при настоящата цена) не било потвърдено, според Bloomberg.
Най-голямото име сред всички лектори обаче може би е Джон Макафий, пионерът при компютърните антивирусни програми с колоритно минало.
Сега Макафий е един от ръководителите в MGT Capital Investments Inc. - малка технологична компания, която е в бизнеса с копаене на биткойн. Той се превърна в проповедник на криптовалутите в Twitter, възхвалявайки технологията и различните криптовалути пред своите над 700 000 последователи. Той е и основният лектор на организирания от Coinsbank круиз.
В сряда Макафий посочи като причина за спада на пазара неоснователните страхове от правителствена намеса. Той призова притежателите на криптовалути да не се отказват.
“Не можеш да наложиш забрана на дистрибуционна система,” казва Макафий в интервю след речта си. “Това е сякаш да забраниш пушенето на марихуана? Не можеш да го забраниш. Хората ще се върнат.”
Не всеки разговор по време на круиза обаче е бил за криптовалутите. Присъстващите изненадващо са имали да кажат доста неща по отношение на блокчейн технологията, която стои зад биткойна, и потенциала й да подобри състоянието на най-различни индустрии - от финансите до здравеопазването.
Благотворителността също е засегната от лекторите по време на круиза, в това число и от Моас, който призовава публиката да дарява част от новонатрупаното си богатство.
Много от присъстващите на круиза разполагат с много повече пари, отколкото са им необходими.
Роуан Хил, бивш миньор от Австралия, казва, че се пенсионирал на 26 г., след като се присъединил отрано към бума на криптовалутите. След круиза той отива в Япония, където четири седмици ще кара сноуборд.
“Много хора не могат да издържат на колебанията в цените” на криптовалутите, казва Хил. “Средностатистическият човек просто продава и губи.”
Джо Стоун, австралиец, който инвестира в дигитални активи, казва, че понася спадовете на пазара по-лесно, когато е в компания с други почитатели на криптовалутите. За мнозина от участниците в круиза следващата спирка е друга конференция за криптовалути в Банкок.
“Няма друго място, на което бих предпочел да бъда,” казва Стоун. “В противен случай щях да съм пред компютъра си.”