Пет спортни събития, които промениха световната политика
Зимните олимпийски игри в Южна Корея стартират този уикенд, а освен спортните постижения, във фокуса на вниманието със сигурност ще бъде и политическият фон, на който се провежда събитието. Южнокорейският президент Мун Джей Ин покани представители на Северна Корея на олимпиадата, с надеждата че известно разведряване в отношенията би предотвратило евентуален сблъсък по темата за ядрената програма на Пхенян. До този момент държавнят ръководител Ким Чен Ун със сигурност успя да привлече много повече медийно внимание, отколкото севернокорейските спортисти.
Олмпийските игри в Пьончан обаче съвсем не са изключение, когато става въпрос за връзката между спорта и голямата политика, пише Bloomberg. Изданието цитира пет големи спортни форума, които по един или друг начин са повлияли на геополитическия климат в своето време.
Ето кои са те:
Летните олимпийски игри в Лондон, 1908 година
Олимпиадата през 1908 година е натоварена с очаквания да свали градуса на напрежението между изгряващата по това време суперсила в лицето на САЩ и Великобритания, чиято глобална доминация за първи път е поставена под въпрос. Вместо това обаче се стига до нови конфликтни ситуации - британците пропускат да развеят американския флаг на откриващата церемония, а американските спортисти отказват да свалят знамето пред британския крал. Искри прехвърчат и на игрището - в надпреварата по дърпане на въже американците обвиняват англичаните, че използват по-тежки обувки от разрешеното, за да спечелят надмощие. По-късно, по време на празненствата след игрите, американски запалянковци влачат по улиците на Ню Йорк хартиена кукла, наподобяваща лъва от герба на Великобритания.
Летните олимпийски игри в Берлин, 1936 година
Олимпиадата в Берлин ще се помни като едно от най-емблематичние събития в света на спорта - първо, защото е последният подобен форум преди Втората световна война и второ, защото изправя Адолф Хитлер пред един от първите му идеологически провали, след като чернокожият атлет Джеси Оуенс печели четири златни медала. Въпреки този спортен неуспех, нацистите постигат победа на терена на политиката, защото успяват да убедят много от чуждестранните журналисти и спортни наблюдатели, че Третият райх представлява една просперираща и миролюбива държава.
Ричард Никсън и пинг-понг дипломацията, 1971 година
След няколко месеца секретни разговори на най-високо политически равнище за установяване на дипломатически отношения между Съединените щати и Китайската народна република, Мао Дзедун прави открит публичен жест и кани група американски спортисти да участват в турнир по тенис на маса в Пекин. Държавният секретар на Съединените щати по това време Хенри Кисинджър е настроен скептично по отношение на проявата, но на практика тя проправя пътя за визитата на Никсън в китайската столица и нормализацията на отношенията между двете държави три години по-късно.
Летните олимпийски игри в Мюнхен, 1972 година
Организаторите на олимпиадата във Федералната република се надяват, че спортното събитие ще се превърне в призив за разбирателство между двете разделени Германии. Вместо това източногерманските спортисти демонстрират точно обратното и аплодират само своите колеги от социалистическия блок. Те дори отказват да пият баварска бира и консумират само продукти, донесени от източната страна на Берлинската стена. Минават още 17 години преди тя да бъде съборена окончателно. Игрите в Мюнхен са помрачени и от друг инцидент - 11 израелски спортисти и треньори, както и един германски полицай са убити от палестинската терористична групировка "Черния септември". Събитието става повод за мащабна реформа в германските спецслужби и цялостно преразглеждане на антитерористичата политика в страната.
Летните олимпийски игри в Сеул, 1988 година
Северна Корея решава да бойкотира олимпидата в Сеул, след като получава отказ да бъде съвместен домакин на събитието. Конкретен повод за конфликта стават обвиненията, че агенти на Пхенян са свалили южнокорейски пътнически самолет по-рано същата година, детонирайки бомба на борда. В катастрофата загиват 115 души. Нелеп инцидент се случва и при откриването на спортния форум - при запалването на олимпийския огън няколко гълъба, накацали около него, буквално са изпепелени живи. Впоследствие олимпиадата е обявена за една от най-успешните в историята, тъй като събира рекорден брой участници. Някои историци обаче са на мнение, че в политическата изолация и унжението на Северна Корея през 1988 година е спомогнало за създаването на постоянен климат на недоверие между Пхенян и Сеул, чието въздействие продължава да тежи до ден днешен.