Ще въведе ли Италия безусловен базов доход, както обещава?
Парламентарните избори в Италия приключиха. Определяната от мнозина като популистка партия „Пет звезди“ спечели най-много гласове в преброяването.
Дали обаче движението ще може да изпълни едно от най-ярките си предизборни обещания – въвеждането на безусловен базов доход в страната в размер на 780 евро месечно за всички граждани?
Въпреки че движението „Пет звезди“ (M5S) нарече изборната си победа „триумф“, сега предстои по-трудната част – изпълнението на обещания, които навярно са твърде щедри.
Обещанието за безусловен базов доход може и да си остане само на думи, пише CNN.
Само с обещания не става, трябва и мнозинство
Движението M5S привлече гласоподаватели с реторика, засягаща слабото икономическо възстановяване на Италия. Логично, почти половината от гласовете за партията идват от Южна Италия, където икономическото развитие е слабо, а младежката безработица е на изключително високо ниво.
M5S е на път да бъде най-голямата партия в италианския парламент с около 32% от гласовете. Въпреки че това е повече от прогнозите, все пак не е достатъчно партията да управлява с мнозинство.
„Пет звезди“ обеща да повиши доходите на бедните, безработните и пенсионерите чрез увеличаване на данъците на банките и застрахователните компании, намаляването на пенсиите на богатите и свиване на разходите за отбрана.
Безусловен базов доход, или с други думи - гарантиран минимален доход за всеки гражданин, независимо дали полага труд или не, е нещо, което досега не се е случвало на национално ниво никъде по света.
M5S обаче не са сами в предлагането на идеята. Партията на бившия премиер на Италия Силвио Берлускони Forza Italia имаше сходно предизборно обещание, което е дори по-щедро – безусловен „доход на достойнството“ в размер на 1 000 евро месечно за всеки гражданин.
Икономистите обаче са скептични относно тези обещания и възможността да се превърнат в реалност, особено на фона на предстоящите преговори за съставяне на коалиционно правителство.
„Предполагам, че няма да могат да го прокарат“, казва Джак Алън, икономист от Capital Economics.
Дори M5S и Forza Italia да обединят сили, едва ли ще достигнат депутатските места, за да прокарат подобна радикална политика. По думите на Алън, двете партии реално нямат шанс да получат достатъчно подкрепа, за да осъществят обещанията си.
Италия не може да си го позволи
Дори „Пет звезди“ да успее да спечели достатъчно гласове в парламента в подкрепа на обещанието си, огромният държавен дълг на Италия прави подобни политики, меко казано, нереалистични.
„Просто нямат пари, за да го направят“, казва Карстен Хесе, икономист в Berenberg. Понастоящем Италия оперира с бюджетен дефицит от 2% от БВП на страната. Според правилата в Европейския съюз, дефицитът не бива да надхвърля 3% от БВП.
Според M5S, средствата, необходими за въвеждането на безусловен базов доход, са 15 млрд. евро на година. Oxford Economics обаче изчислява, че за тази политика са нужни 29 млрд. евро, или 1.7% от БВП на Италия.
Бившият премиер на страната Матео Ренци пък смята, че са необходими цели 84 млрд. евро годишно за въвеждането на базов доход.
Меган Грийн, главен икономист в Manulife Asset Management, прогнозира, че ще има силен натиск над новото правителство да не приема подобен план.
„Ако решат да въведат това, няма начин да успеят да се придържат към фискалните цели и въпреки че ЕС може да даде известна свобода по въпроса, е малко вероятно да толерира всичко това“, добавя тя.
Безусловният базов доход не е нова идея.
Финландия проведе експерименти по темата, а канадската провинция Онтарио стартира своя пилотна програма през миналия април.
Швейцарските граждани пък отхвърлиха чрез референдум идея за базов доход, появила се на сцената през 2016 г.
„Има много успешни икономики с ниска безработица, солиден БВП и малки бюджетни дефицити“, казва Карстен Хесе. „Това може и да има смисъл за тях, тъй като могат да си го позволят, но положението е различно в Италия“, добавя той.
Инвеститорите също може и да не са особено доволни от увеличаване на бюджетния дефицит на Италия, тъй като понастоящем държавният дълг на страната достига внушителните 120% от БВП. Това е вторият най-висок дълг като процент от БВП в Европа - след този на Гърция.
По думите на Меган Грийн, при подобен сценарий инвеститорите ще искат висока доходност, за да купуват дълга на Италия, което ще увеличи разходите на страната за дългово финансиране.
„„Пет звезди“ навярно ще разберат, че да управляваш е доста по-трудно, отколкото да даваш големи обещания отстрани, подобно на другите популистки партии преди това“, добавя Грийн.