Поредната оставка в Белия дом разтърси финансовите пазари
Водещите борсови индекси в Азиатско-тихоокеанския регион регистрираха понижения в сутрешната търговия, повлияни от поредната оставка в кабинета на американския президент Доналд Тръмп.
Бившият изпълнителен директор на Goldman Sachs Гари Кон, който оглавяваше Националния икономически съвет, напуска поста заради разногласията си с Тръмп по въпроса за повишаването на митническите тарифи.
Кон беше твърд противник на тази идея, но във вторник президентът заяви твърдо, че ще вдигне митата върху вноса на стомана до 25% и тези на алуминия до 10%. Самият Гари Кон не споменава тази тема в официалното съобщение за своята оставка, но според източници, цитирани от Bloomberg, той е взел решението след напрегнат разговор в Белия дом.
"За мен беше чест да служа на страната си и да прокарвам политики в полза на икономическия растеж и на американския народ, в това число и историческата данъчна реформа", казва в прощалното си изявление бившият директор на Goldman Sachs.
Разногласията му изглежда не са били само с президента, а и с търговския министър Улбър Рос, от когото всъщност дойде първоначалната идея за затягането на търговските бариери. Двамата дори са провели спор на четири очи само часове преди решението за новите тарифи да бъде обявено.
В крайна сметка, то се оказа повратен момент за 57-годишния Гари Кон, който е регистриран като демократ, но се включи в екипа на Доналд Тръмп с намерението да помага за изработването на политики в полза на бизнеса. Той беше ревностен поддръжник на данъчната реформа, прокарана от Белия дом, но се оказа непреклонен по темата за външната търговия.
Междувременно финансовите пазари реагираха негативно на новината за неговата оставка. Щатският долар поевтиня спрямо останалите основни валути. Доларовият индекс падна с 0.1 на сто до ниво от 89.47 пункта, като най-силното понижение беше спрямо японската йена - с близо половин процент.
Това доведе до разпродажби на борсата в Токио, тъй като акциите на японските износители са чувствителни към поскъпването на местната валута. Водещият индекс Nikkei 225 отчете спад от близо процент.
На останалите ключови пазари в Азиатско-тиоокеанския регион обаче също преобладават негативните настроения. Най-сериозни разпродажби се набллюдаваха в Хонконг, Индонезия и Австралия, където индексите се понижиха с над процент. Фючърсите на широкия американски бенчмарк S&P 500 също регистрираха спад от 1.1%, до ниво от 2 686 пункта.
В крайна сметка, страхът от възхода на протекционизма успя да надделее над позитивните политически новини, идващи от Корейския полуостров, където се наблюдават сигнали за затопляне на отношенията между Сеул и Пхенян. Те бяха в основата на поскъпването на американските акции вчера.
Цената на суровините също пострада заради новите търговски бариери, които се очаква да бъдат въведени съвсем скоро. Американският лек суров петрол с доставка през април поевтиня с 0.8%, до ниво от малко над 62 долара.
Сортът Брент се понижи със същите темпове и в момента се търгува за 65.25 долара за барел. Алуминият остана една идея по-стабилен, но също регистрира минимален спад от 0.1%, до 2 137 долара за тон на борсата в Лондон.
Цената на златото, което по принцип играе ролята на инвестиционно убежище във времена на несигурност, този път остана почти без промяна. Ценният метал се търгува за 1 335 долара за тройунция.