Някогашната най-млада милиардерка обвинена в сериозна измама
Елизабет Холмс, основател на Theranos, която преди време бе обявявана за бъдещето на Силициевата долина, е лишена от контрола върху нейната компания за кръвни тестове и е получила забрана да участва в управлението на публични компании за период от 10 години, след като щатските власти й повдигнаха обвинение за измама с ценни книжа в особено големи размери.
От щатската Комисия по ценни книжа и борси (SEC) обвиняват Холмс и Рамеш Балвани - бившия президент на компанията, в това, че са набрали над 700 млн. долара стартъп капитали, предоставяйки на инвеститорите невярна информация за продукта, който бе в основата на техния бизнес.
Обвиненията, които Холмс е приела, без да признава вина, са поредният епизод от забележителното падение на един предприемач, който смайваше инвеститорите и медиите, докато основната технология на нейната компания не бе подложена на по-сериозно проучване.
Според Стивън Пейкин от SEC, Theranos е една “сложна и дългогодишна измама ”.
Компанията е основана през 2003 г., малко след като Холмс прекъсва образованието си в Станфордския университет. Тя привлича като поддръжници едни от най-изтъкнатите инвеститори и държавници в САЩ.
Бившият държавен секретар Хенри Кисинджър и пенсионираният генерал Джим Матс, който сега е министър на отбраната, се присъединяват към борда на директорите на Theranos. Медийният магнат Рупърт Мърдок и фармацевтичната верига Walgreens пък инвестират сериозни средства в компанията, пише FT.
Theranos набира 700 млн. долара в периода 2013 – 2015 г., според SEC. В пика си компанията бе оценявана на 9 млрд. долара. През 2015 г. списание Forbes обяви Холмс за най-младата жена милиардер, натрупала състоянието си сама. На следващата година от изданието ревизираха богатството й от 4.5 млрд. долара до нула.
Холмс твърдеше, че е създала преносим комплект за изследване на кръвта, който ще намали цените за кръвни изследвания и ще позволи на клиентите, които не харесват игли, да се подлагат само на леко убождане, за да им бъде взета кръв.
Технологията бе представяна като “по-бърза, по-евтина и по-точна”, казва Пейкин.
Компанията обаче се сблъска с проблеми след 2015 г., след разследване на Wall Street Journal, което разкри, че повечето тестове на Theranos се правят на традиционни машини за кръвни изследвания, произведени от други компании.
В някои от демонстрациите си компанията вземала кръвна проба с едно от устройствата си за убождане на пръста, разработени от Theranos, но след това отнасяла пробата на друго място за изследване, твърдят от SEC.
Едва 12 от направените 200 теста, за които Theranos говорели, били направени с оборудване на компанията, според комисията.
Според споразумението между Холмс и SEC, тя се отказва от акциите с право на глас в Theranos, ще върне акциите, придобити по време на измамата, и ще плати 500 000 долара.
През 2016 г. компанията обяви, че е разследвана от Министерството на правосъдието. Пейкин обаче заяви, че не може да коментира разследвания от страна на други правораздавателни органи.
Миналата година компанията постигна извъсъдебно споразумение по дело за 140 млн. долара, заведено от Walgreens. Американската верига аптеки бе сключила споразумение с Theranos през 2013 г. за управлението на “уелнес центрове”, където клиентите могат да си правят кръвни изследвания с новата технология на компанията.
Според SEC, през 2013 г. Theranos провела демонстрации, като вземала кръв от ръководители на Walgreens в стая, в която на показ било оборудването на компанията. Ръководителите обаче не били уведомени, че пробите след това се анализират на машини на други компании, според комисията.
През 2014 г. инвеститорите били информирани, че компанията ще генерира 100 млн. долара продажби през годината и 1 млрд. долара през следващата година. На практика обаче тя реализира едва 100 000 долара продажби за 2014 г., според SEC.