Петролен бум може да изстреля икономиката на Гана
Африканската страна Гана, позната като един от най-големите производители на какао в света, е на път да генерира икономически бум през тази година, благодарение на един друг съвършено различен актив.
В Гана „е на път да има петролен бум”, казва Имад Месдоа, старши консултант за Африка към Control Risks, цитиран от CNBC.
„Това ще се случи главно благодарение на покачващите се цени на петрола, разрастване на добива и нови сделки, които навярно ще се случат през идните 6 месеца”, казва Месдоа.
Британската компания Tullow Oil и италианската Eni разшириха операциите си в бившата британска колония през последните години.
Tullow стартира многогодишна програма за сондиране в TEN - тяхното второ находище в Гана, през февруари тази година, след като направи първия си добив на петрол там през 2016 г. Междувременно Eni започна да добива от находището Sankofa в средата на миналата година.
През март тази година президентът на Гана Нана Акуфо-Адо обяви, че икономиката на страната ще нарастне с 8.3% през 2018 г., което е над прогнозата от 6.8% включена в бюджета.
Тези цифри ясно демонстрират сериозния икономически скок, който ще се случи в африканската страна, тъй като само до преди 2 години икономическият растеж бе в размер на 3.6%, по данни президента на страната, цитиран от Reuters.
От друга страна, Световната банка дава доста по-пестеливи прогнози за ръст на БВП на Гана, които са под средните очаквания за Африка – 3.2% ръст през тази година.
На фона на тези цифри, Филип Уолкър, анализатор от Economist Intelligence Unit, посочва, че икономиката на Гана, извън петролната индустрия, показва „прилични нива на растеж, които обаче не са впечатляващи”.
Златото е най-изнасяният актив от страната през 2016 година, по данни на Observatory of Economic Complexity, оформящо 42% от общия износ на страната. След това идва какаото, с дял от 18%, а суровият петрол е трети с дял от 9.1% от общия износ.
Позитивните новини за икономиката на африканската страна идват на фона на политическа промяна.
Президентът Акуфо-Адо бе избран на поста в края на 2016 г. с обещанието за намаляване на корпоративните данъци, пресичане на корупцията и формализиране на икономиката.
Имад Месдоа описва Акуфо-Адо като човек, който иска да диверсифицира икономиката и да модернизира правенето на политики.
Въпреки обещанията за икономически просперитет, Гана си остава страна, където средните доходи са на много ниско ниво. През миналата година БВП на глава от населението възлиза на едва 1 610 долара, по данни на МВФ, което е под средното за развиващите се пазари – 4 960 долара на глава от населението (в България за 2017 г. БВП на глава от населението възлиза на малко над 8 хил. долара, сочат предварителните данни на НСИ, бел. ред.)
„Ганайската демокрация допринася за икономиката ѝ”, казва Уолкър, добавяйки, че „Гана има силен растеж в миналото, но това не се отнася към работните позиции”. По данни на Central Intelligence Agency, през 2015 г. безработицата в страната е възлизала на 11.9%.
Гана се намира във финалната година на оздравителната програма на МВФ на стойност 918 млн. долара, според която страната трябва да намали публичния дълг и да ограничи инфлацията.
Акуфо-Адо дава сигнали, че иска да дистанцира страната си от западните програми за финансово подпомагане, посочвайки, че Африка трябва да се раздели с образа си на просяк за помощи и подаяния.
Думите на президента прозвучаха по време на съвместна пресконференция с френския държавен глава Еманюел Макрон по време на посещението му в страната.
Докато петролната индустрия на Гана предвещава добри времена, облаците на хоризонта идват от страна на производството на какао.
Гана и нейният съсед в лицето на Кот д’Ивоар оформят 60% от световните доставки на какао. Според Винсент Ману, кънтри мениджър за страната към World Cocoa Foundation, какаото съставя 25-30% от земеделския брутен вътрешен продукт на Гана и 28-30% от нейните валутни резерви.
Индустрията обаче е застрашена от урбанизацията, която надига глава в Африка. Младите хора не се интересуват поради рентабилността на този бизнес, става ясно от думите му.
Климатичните промени също играят роля. Гана ще произведе през този сезон 700 хил. тона какао, което ще бъде по-малко от прогнозираните 850 хил. тона. Главна причина за това е липсата на достатъчно дъждове, посочва ръководителят на Ghana Cocoa Board през Reuters.
Благодарение на прогнозите за слаба реколта в Гана и Кот д’Ивоар, цената на какаото удари 1-годишен връх през тази седмица.