Най-богатите технологични милиардери в света
В тазгодишната класация на най-богатите хора в света на Forbes има 206 технологични милиардери или с 23-ма повече в сравнение с година по-рано. Общото им състояние е на стойност 1.3 трлн. долара, което представлява 30% ръст на годишна база. Повечето от тези технологични магнати отчетоха много добра година като състоянието на 58% от тях е нараснало за последните 12 месеца, докато при само 13% има спад.
Двете страни с най-много технологични милиардери са САЩ и Китай, 38% и 26%, респективно, което вероятно не е изненада за никого. Тази година за първи път двама технологични милиардери от Китай влизат в топ 20 на най-богатите хора в света – председателят на Tencent Ма Хуатенг (известен още като Пони Ма) се нарежда на 17-а позиция, докато председателят на Alibaba, Джак Ма, заема 20-ото място. Общо 8 от 20-те най-богати хора в света са натрупали състоянието си в технологичния сектор.
От 79-те американски технологични милиардери, 55 живеят в Калифорния. Други седем не са америнакси граждани, но наричат Калифорния свой дом.
Едва 15 от 206-те технологичния милиардери в тазгодишната класация са жени (с три повече от миналата година); най-богатата от тях е Зу Кунфей, председател на базираната в Хонконг Lens Technology, която произвежда екрани за мобилни устройства.
Повечето от технологичните милиардери не са млади – едва 26 от тях са на възраст под 40 г. Една обща черта между тях е, че цели 94% от всички технологични милиардери са натрупали състоянието си сами, а не са го наследили.
Най-богатият човек в технологичния сектор, който е и най-богатият човек в света, е основателят на Amazon Джеф Безос. Впечатляващият ръст от 59% в цената на акциите на Amazon през последните 12 месеца увеличи състоянието на Безос до 112 млрд. долара. За последната година то е скочило с 39.2 млрд. долара. Безос притежава 16% от акциите на Amazon. Той също така е основател и ръководител на космическата компания Blue Origin и е собственик на вестник Washington Post.
Бил Гейтс, който бе най-богатият човек в света в 18 от последните 24 години, заема второто място в тазгодишната класация, което го прави и вторият най-богат технологичен милиардер с лично състояние, оценявано на 90 млрд. долара. Неговото богатство не включва над 31 млрд. долара, които съоснователят на Microsoft е дарил за благотворителност през живота си. Гейтс попада за първи път в класацията на Forbes през 1988 г. с лично състояние в размер на 1.4 млрд. долара.
Марк Закърбърг е третият най-богат технологичен милиардер и петият най-богат човек в света с лично състояние в размер на 71 млрд. долара. Състоянието на Закърбърг намаля в последните дни след скандала с Facebook, като акциите на компанията поевтиняха с 18% от 16 март насам.
Сред дебютантите в класацията има и двама популярни руски технологични милиардери. Андрей Андреев основава Badoo през 2006 г.; днес това е най-голямият сайт в света за онлайн запознанства с над 377 милиона потребители и 47 езика в 190 страни. Той също така е един от първите инвеститори и мажоритарен акционер в Bumble, едно от най-бързо набиращите популярност щатски приложения за запознанства. Павел Дуров, известен като руският Марк Закърбърг, основава социалната мрежа Vkontakte през 2007 г. По-голяма част от състоянието му се дължи на криптираното чат приложение Telegram Messenger с над 100 милиона потребители в световен мащаб, което той основава.
Няколко други дебютанти в класацията представят други зараждащи се технологични центрове. Турчинът Мелих Абдулхайоглу влиза в класацията с лично състояние, оценявано на 1.6 млрд. долара. Той основава компанията за киберсигурност Comodo Group, която е един от най-големите издатели на SSL сертификати за уебсайтове в света. Открива компанията във Великобритания през 1998 г. преди да премести дейността й в Ню Джърси през 2004 г. Южнокореецът Ли Джун-хо също влиза в тазгодишната класация с лично състояние в размер на 1 млрд. долара. Той е съосновател на Naver, най-големият интернет портал в Южна Корея.
Със своите 86 години един от новите членове на класацията е третият най-богат технологичен милиардер в света. Тайванецът Морис Чанг, известна фигура в сектора на производството на чипове, най-накрая влиза в класацията, след поскъпването на акциите на Taiwan Semiconductor Manufacturing. Технологичните милиардери, които са по-възрастни от Чанг, са съоснователят на Intel Гордън Мур (89 г.) и изразелският софтуерен магнат Морис Кан (88 г.).
Най-младият технологичен милиардер в тазгодишната класация е съоснователят на Stripe Джон Колисън, чието състояние възлиза на 1 млрд. долара. Той е малко по-млад от съоснователя на Snap Еван Спигел, чието състояние пък се оценявана 4.1 млрд. долара.
За изготвянето на класацията от Forbes са използвали цени на акциите и валутни обменни курсове към 9 февруари 2018 г.
Ето и кои са 10-те най-богати технологични милиардери в света към днешна дата:
1. Джеф Безос (САЩ) – 124.1 млрд. долара (Amazon)
2. Бил Гейтс (САЩ) – 89.9 млрд. долара (Microsoft)
3. Марк Закърбърг (САЩ) – 61.3 млрд. долара (Facebook)
4. Лари Елисън (САЩ) – 55.9 млрд. долара (Oracle, софтуер)
5. Лари Пейдж (САЩ) – 47.4 млрд. долара (Google)
6. Сергей Брин (САЩ) – 46.1 млрд. долара (Google)
7. Ма Хуатенг (Китай) – 46 млрд. долара (интернет медии)
8. Джак Ма (Китай) – 39.8 млрд. долара (онлайн търговия)
9. Стив Балмър (САЩ) – 36.1 млрд. долара (Microsoft)
10. Майкъл Дел (САЩ) – 23.9 млрд. долара (Dell computers)