7 начина, по които технологиите ще променят работното ни място
Технологиите неминуемо ще променят работните места по света.
Роботизирани колеги, мениджъри, управлявани от изкуствен интелект, или технологии за работа от дистанция – всичко това се намира зад ъгъла на настоящето.
CNN подбира 7 технологии, които скоро ще променят начина, по който се трудим.
Виртуални светове за обучение
Виртуалната реалност (VR) е технология, която е налична и днес. Въпреки че често се асоциира с видео игри, тя може също така да бъде мощен инструмент за провеждане на обучения.
Така например, строителните работници могат да слoжат по един VR шлем, чрез който да се обучат, преди да пристъпят към реалната работа. Това важи за всякакви дейности, като обучение в сферата на медицината.
Стартъп на име Strivr проектира точно подобни VR изживявания. Компанията работи с американската верига магазини за хранителни стоки Walmart, като чрез технологията биват подготвяни служители за навалиците по време на Черния петък.
Тази технология се използва и от професионални спортни отбори в САЩ, където чрез VR се анализират различни тактики или се поддържат контузени играчи, така че да не губят форма, поне на мисловно ниво.
“Виртуална“ работа от разстояние
Работата от вкъщи в бъдеще може да претърпи кардинални промени.
Дилан Хендрикс, директор на Future 50 Program към Institute for the Future, работи от дома си в Остин, Тексас, комуникирайки с колегите си чрез виртуален офис.
„Това се превръща все повече, отколкото хора осъзнават, в практическа инфраструктура. Човек може да взаимодейства с хора от голямо разстояние и да споделя данни“, казва той.
Стартапът Mimesys разработва платформа за виртуални срещи чрез холограми. Чрез виртуална или обогатена реалност, служителите могат да провеждат срещи и дискусии, както и да взаимодействат в реално време с графики, визуализирани под формата на холограми, независимо къде се намират по света.
Шеф изкуствен интелект
Следващият ви шеф може да се окаже изкуствен интелект.
Рекламната агенция McCann Worldgroup Japan използва робот на име AI-CD β в ролята на креативен директор.
Екипът на агенцията гледали серия от телевизионни реклами, за да определят какво прави една реклама добра, след което разработили алгоритъм на базата на това, което открили. Така роботът AI-CD β помага в измислянето на нови реклами.
Служителите на компанията посочват, че роботът може да подпомага креативността на работното място, без да има лоши навици или особености, като хората.
Колеги роботи
Ако не случите на робот началник, то е твърде вероятно да попаднете на такъв, който ви е колега. Някои компании вярват, че роботите имат място до реалните служители.
Когато онлайн търговецът Boxed автоматизира центъра си за разпределение в Ню Джърси, намери нови задачи на хората, чиито места бяха заети от машини.
Британската компания Vision Systems пък изгради роботи, които да извършват репетативни задачи, като прибиране на части от поточната производствена линия.
„Роботи работят рамо до рамо с човешките оператори или извършват проверка на качеството директно на поточната линия“, казва Ърл Ярдли, директор в Industrial Vision Systems.
Това обаче не означава задължително, че хората ще загубят работата си за сметка на роботите.
„Хората може да бъдат преразпределени в бъдеще, като им се дава възможност да работят в различни сфери в предприятието и да развият база от способности“, казва Ярдли.
Медицински асистент
Изкуственият интелект може да помогне при анализирането на заболявания и определяне на лечението.
Специалистите, които използват медицински изображения, подобни на рентгеновите лъчи и ултразвука, за да диагностицират и лекуват пациенти, вече се ползват от помощта на изкуствения интелект.
Така например, медицинският стартъп Arterys' Cardio разработва устройство, което може да направи сърдечно изследване за минути, докато горепосочените специалисти ще имат нужда от поне 45 минути за същата дейност.
Пропуск за работа, поставен под кожата ви
Някои компании имат радикален подход при пропуските на служителите си.
Базираната в Уисконсин компания Three Square Market се прочу през миналата година, обявявайки, че служителите й могат да бъдат доброволци за имплантирането на чип под кожата на ръцете им.
Чипът, който е голям колкото оризово зърно, ще позволява на работниците да отварят вратите в офиса, да се логват в компютрите и да правят поръчки на работното си място, без да се нуждаят от служебния си бадж, парола или кредитна карта.
Концепцията е доста спорна и повдига редица въпроси, но от компанията твърдят, че няма да следят служителите чрез чиповете.
10 начина, по които интернет промени живота ниНещата не са това, което бяха!
„Имплантирането на чипове в служителите е радикален ход, който повдига сериозни въпроси, свързани с личната свобода и едва ли тази практика ще се разпространи в обозримото бъдеще“, казва анализаторът Джей Пи Гоундър.
„Защо се имплантира чип в служители, които няма да работят за вас вечно, вместо да им се даде смартфон с биометричен четец, като разпознаване чрез ириса или скенер за отпечатъци?“, пита анализаторът.
Достъп чрез отпечатъци
Вместо да набирате пароли, скенер може да мине през ириса ви, като потвърждение за идентичност.
Все повече компании използват подобни системи, както и такива, разчитащи на пръстов отпечатък, за да се предпазват от потенциални хакерски набези.
Цели 86% от бизнеса в САЩ има планове да използват подобна технология до 2020 година, спрямо 62% в наши дни, сочи проучване на Spiceworks, мрежа за IT професионалисти.