Зам.-премиер на Катар: След 1 г. блокада сме по-силни от всякога
Година след икономическата и транспортната блокада, оглавена от съседите й, Катар е "по-силна от когато и да било," заяви заместник-премиерът на емирството Халид бин Мохамед Ал Атия.
През юни 2017 г. Саудитска Арабия, Бахрейн, Египет и Обединените арабски емирства въведоха блокада по земя, въздух и вода на изнасящата природен газ държава, която ограничи транспортa и вноса на стоки в Катар. Блокадата постави под заплаха продоволствената сигурност на страната и предизвика дипломатическа криза в региона.
Една година по-късно обаче икономиката на Катар процъфтява, според Ал Атия, като местното производство, в това число на лекарства и храни, отчита ръст. Заместник-министърът обаче не предоставя подробности с колко точно е нараснало производството.
"Успяхме да преодолеем бурята и да излезем от нея по-силни, от когато и да било," заяви Ал Атия по време на конференция в Сингапур, цитиран от CNBC.
Рияд, Манама, Кайро и Абу Даби обвиняват Доха в това, че подкрепя тероризма и са заявявали, че ще продължат блокадата, докато правителството на шейх Тамим бин Хамад Ал Тани не изпълни списък с изисквания, който включва закриване на новинарската мрежа Al Jazeera и ограничаването на връзките с Иран.
Доха обаче отхвърли всичките поставени условия, определяйки ги като обида към суверенитета на страната.
Блокадата е "несправедлива и незаконна," заяви Ал Атия, описвайки я като "крещящо нарушение на международните правила." Страната обаче успя да оцелее, благодарение на създаването на нови съюзи, продължава той.
Много от тези нови приятелства са в Азия, където Доха активно търси чужди инвестиции, заяви пред CNBC мрез март Юсуф Мохамед Ал-Джаида, главен изпълнителен директор на Qatar Financial Center.