Наистина ли соята е вредна за мъжете?
Докато някои диетолози и учени възхваляват скромните соеви зърна като идеална храна за веганите със своя богат на протеини и беден на мазнини състав, други твърдят, че соята влияе зле на производството на мъжки хормони.
Къде е истината? Дали основният компонент в азиатската кухня, смятана за една от най-здравословните, наистина е вреден за мъжете?
Когато става дума за мъже и соя, предполагаемите проблеми най-често са свързани със сексуалната функция и половите хормони.
Например изследванията свързват редовната консумация на соя при мъжете с по-ниска концентрация на сперматозоиди.
Проучване, проведено от Харвардското училище по обществено здраве през 2008 г., установява, че това е вярно за мъжете, които ядат средно половин порция соеви храни на ден, като ефектът е особено разпространен при участниците, които са с наднормено тегло и затлъстяване.
В същото време друго проучване от 2011 г. изследва ефекта на соята върху един 19-годишен младеж, който консумира големи количества соя като част от веганска диета. След внимателен анализ се стига до заключението, че консумацията на соя при него е довела до еректилна дисфункция и хипосексуалност. Неговите нива на тестостерон са паднали драстично.
Но както отбелязва Рианон Ламбърт - водещ специалист от Harley Street Nutrition Clinic, важно е да се отбележи, че това изследване е проведено само с един участник, който също така е диабетик тип едно. Следователно може да е имало допълнителни фактори, които са повлияли на резултата.
"Не можем да приемем, че заключенията от проучване, проведено само върху един мъж, ще важат и за по-голяма група от хора.", казва тя пред The Independent.
Подобни резултати дава и друго проучване, проведено върху мъжки плъхове, които са били изложени на високи дози изофлавони в утробата - съединение, съдържащо се в големи количества в соята и соевите продукти, и което впоследствие е дало отражение в развитието на сексуалните органи.
Въпреки това плъховете и хората са доста различни във всяко едно отношение и затова Ламбърт твърди, че тези проучвания може да не са напълно надеждни.
Едно често срещано погрешно схващане за соята е, че причинява хормонален дисбаланс, лишавайки мъжете от тестостерон и насърчавайки производството на естроген, обяснява диетолога Никола Лъдлам-Рейн.
Лъдлам-Рейн твърди, че тези митове обикновено произтичат от проучвания, проведени върху животни, на които са били дадени изключително високи дози соя, далеч повече, отколкото човек може да консумира.
"Животните преработват соята много по-различно от хората и затова не може да има база за сравнение", уточнява тя пред The Independent.
Но когато става дума за проучвания за ползите от соята, трябва да се отбележи, че те често се извършват от компании и лица, чийто интерес е да насърчават консумацията на соя като благоприятна за здравето. Следователно те може да не са изцяло обективни.
Например, едно клинично проучване през 2010 г. твърди, че соевите храни "нямат феминизиращи ефекти върху мъжете", както някои спекулират.
Това изследване обаче е било ръководено от д-р Марк Месина, изпълнителен директор на Института за соево хранене и автор на книга, озаглавена "Простата соя и вашето здраве".
Месина също е съавтор на проучване, проведено през същата година, в което се заключава, че нито соевият протеин, нито изофлавоните имат ефект върху мъжките репродуктивни хормони.
Въпреки конфликтните изследвания, както Ламбърт, така и Лъдлъм-Рейн се застъпват за потреблението на соя като част от здравословното хранене, особено за тези, които се придържат към растителна диета.
Редовната и умерена консумация на соеви продукти може да намали нивата на холестерол, както е доказано в много проучвания, обяснява говорител на бBritish Dietetic Association.
"Соевото мляко като алтернатива на кравето е несъмнено най-добрата опция, ако сте веган, тъй като има много по-високи нива на протеини, отколкото напитки от ядки или ориз, продавани като заместители на млякото", казаха още от Асоциацията.
"Соевите зърна също допринасят за приема на фибри."
"Соята е богат източник на протеини, който я прави идеална за мъже, следващи вегетарианска или веганска диета", добави Лъдлам-Райн.
"Яденето на соя също има положително въздействие върху нивата на холестерола в кръвта, което спомага за намаляване на риска от сърдечни заболявания."
С огромното количество изкривяваща информация изглежда, че консумацията на соя може най-добре да бъде оставена на лични предпочитания, като Ламбер обяснява, че една до две порции соя на ден е безвредна за обикновения човек, независимо дали е мъж или жена.