България става част от новия път на коприната
България става част от още един път – пътят на коприната.
Така председателят на Управителния съвет и главен изпълнителен директор на Българска банка за развитие (ББР) Стоян Мавродиев откри заседанието на борда на директорите на Междубанковата асоциация на Китай и страните от Централна и Източна Европа.
Събитието е част от първата международна среща за многостранно финансово сътрудничество в рамките на механизма 16+1, което се провежда в София под домакинството на ББР.
„България е бързоразвиваща се икономика, която има нужда от инвестиции и ноу-хау в сектори, като енергетиката и инфраструктурата“, каза Стоян Мавродиев в речта си при откриването на заседанието.
По думите му китайската инициатива „Един път – един пояс“ има сериозен потенциал за региона. Въпреки това за никого не е тайна, че има пречки в реализирането на инвестиционните намерения, изразяващи се в разлики в антитръстовите регулации и инвестиционната култура, което води до спиране и забавяне на тези проекти, каза Мавродиев.
Според него, банките за развитие трябва да се намесят и да подпомогнат инвестиционния процес, дори ако трябва да работят като медиатори.
Мавродиев посочи, че търговските взаимоотношения между страните от ЦИЕ и Китай се радват на добро развитие. През миналата година търговията с 16-те държави от региона и Китай възлиза на 21.3 млрд. долара, което е ръст от 20% спрямо преходната 2016 г.
„Тази среща е признание за региона“, посочи и министърът на икономиката и принципал на ББР Емил Караниколов. По думите му, България отдава важно значение на инициативата „Един пояс – един път“, като я разглежда като платформа за нови възможности.
Китай си купува нов път на копринатаСтраната увеличава портфолиото си от чуждестранни пристанища
„За мен е удоволствие да съм в София. Това е столицата на страната на розите“, каза председателят на УС на Китайската банка за развитие Хуайбан Ху. По думите му, страните от ЦИЕ се справят добре икономически, но все още има проблеми, като висок дълг, ниска производителност и волатилност.
Ху заяви, че страните от региона са много важна част от инициативата „Един път- един пояс“. „Важно е за нас да затворим икономическия цикъл в Европа“, каза той. По думите на Ху, въпреки икономическото съживяване, започва да се наблюдава тенденция против глобализацията, която хвърля сянка на опитите за съвместни проекти.
По инициативата „Един пояс - един път“ са предоставени кредити в размер на 110 млрд,. долара за реализацията на над 200 проекта, посочи председателят на УС на Китайската банка за развитие.
След официалните откриващи речи заседанието на Борда на директорите на Междубанковата асоциация на Китай и страните от ЦИЕ продължи при закрити врата.
На него ще бъдат подписани два документа – Програма за сътрудничество за периода 2018-2020 г. и Споразумение за сътрудничество за изграждане на капацитет и споделяне на опит. Това са първите официални документи на асоциацията, откакто беше учредена през ноември 2017 г. в Будапеща.
Сътрудничеството ще позволи на ББР да разшири инструментите си чрез участие във финансирането на публични и публично-частни инфраструктурни проекти с национално и регионално значение.
На 3 юли - два дни преди заседанието на Борда на директорите на Междубанковата асоциация, се проведе и заседание на висшите служители на 14-те банки за развитие и търговски банки, членуващи в Междубанковата асоциация на Китай и страните от ЦИЕ, сред които финансови институции от Чехия, Хърватска, Словения, Черна гора, Латвия, Литва, Македония, Унгария, Румъния и Сърбия.
На него бе обсъдено създаването на координационен център в Унгарската банка за развитие, както и приоритетите в разширяването на партньорството между банките.
Сътрудничеството в асоциацията ще позволи прилагането на средносрочна пътна карта от „Програмата от Будапеща – Китай – ЦИЕ“ за инвестиционно и финансово сътрудничество за реализиране на проекти за свързване и индустриални зони, търговия, услуги и иновации.
На Седмата среща на върха в София, насрочена за 6-8 юли тази година, Стоян Мавродиев ще представи резултатите от заседанията на Междубанковата асоциация Китай – ЦИЕ.
Предстои, в рамките на Срещата на върха, да бъде подписано двустранно споразумение за сътрудничество през следващите пет години между ББР и Китайската банка за развитие. То е рамково и поставя насоки за бъдещото сътрудничество между двете институции.
Инициативата 16+1 представлява част от икономическия план на Китай „Един пояс – един път“, познат и като новия път на коприната. Азиатската страна инвестира в големи инфраструктурни проекти по света, така че да създаде нови търговски пътища.
Досега Китай е вложил сериозни средства в най-различни точки по света, като регионът на ЦИЕ не прави изключение. Всичко това обаче провокира страхове по Евроатлантическата ос, че азиатската страна ще натрупа влияние в региони, като Балканите, чрез наливането на големи инвестиции в структуроопределящи сфери.
Китай, от своя страна, провокира съмнения чрез практиката си по повечето проекти да работят нейни компании, обвързвайки често начинанията с дългосрочни концесии.