Защо е важно да ядем „млада“ храна
Същността на препоръката в заглавието е ясна: старайте се да избирате по-млади растения, по-млада риба и по-младо месо, казва лекарят и кандидат на медицинските науки Андрей Беловешкин.
„Младите“ храни отдавна се ценят заради по-лесното им усвояване от организма и по-високо ниво на хранителни вещества в състава им, но това бе доказано по научен път едва миналата година.
Изследване, проведено с мухи и мишки, показа, че възрастта на храната от родствени организми влияе на продължителността на живота. И при двете групи било доказано, че „младата“ храна удължава живота, а „старата“ съкращава.
Точната причина за момента не е установена, но е налице предположение, че става дума за определени молекулярни възрастови изменения, които се натрупват в процеса на стареене във веществата.
Колкото до храните, които обичайно присъстват на трапезата ни, там откриваме забележима разлика при младите и старите листни зеленчуци, например. При киселеца в младите листа преобладава ябълчената киселина, а при старите – оксаловата.
Младите листа показват по-високо съдържание на витамини С, Р, и В2. В по-младите листа горните краища съдържат повече витамин С, отколкото долните части на листата.
Какво да кажем за минералите? И тук „младите“ храни печелят.
В „младото“ месо има повече цинк и йод. В младите листа има по-малко антинутриенти и груба целулоза, но по-малко и от някои полезни вещества, например каротиноиди.
Максимална концентрация от сулфорафан се съдържа в младите броколи.
Колкото до вредните съединения, то в „младите“ храни те са по-малко. Опасният кадмий е забележимо повече в старите листа спанак, например.
Изводът: избирайте възможно най-млади хранителни продукти. В тях е по-високо съдържанието на фитонутриенти, витамини, минерали и има по-малко замърсяващи вещества.