Доколко търговската война ще навреди на глобалната икономика
Митата за внос на стоки, наложени от САЩ, могат да намалят с 0.5 процентни пункта глобалния растеж до 2020 година, както и да ударят капиталовите пазари.
Това прогнозира Международния валутен фонд, цитирани от Financial Times.
Според МВФ глобалната икономика ще нарасне с 3.8% до 2020 година. Прогнозата обаче може да изглежда различно, ако всички закани за налагане на мита се превърнат в реалност.
Маурис Обстфийлд, главен иконоист на МВФ, коментира, че краткосрочните заплахи за икономическия растеж в резултат на търговските търкания по света ще се усетят предимно в увереността на бизнеса, цените на активи и инвестициите.
По думите на Обстфийлд, финансовите пазари са силно притеснени относно търговските рискове, тъй като засега митата засягат малък дял от общия износ и внос, но ако в бъдеще търговската война се разрастне и засегне търговията с автомобили, то положението ще стане още по-тежко.
В интервю за FT Лари Финк, изпълнителен директор на BlackRock - най-голямата инвестиционна група в света, посочва, че нова порция тарифи биха забавили глобалния растеж и могат да доведат до спад на капиталовите пазари с 10-15%.
„Пазарите казват, че става дума не само за протекционистки разсговори, а за реалност”, казва Финк, посочвайки, че страховете от нови търговски тарифи между САЩ и Китай са високи. Двете страни наложиха през този месец мита за внос на стоки на обща стойност от 34 млрд. долара.
„Свежда се до това дали САЩ ще наложат мита на стоки за 200 млрд. долара и какво ще направи Китай в отговор. Това може да създаде допълнителна несигурност... Ако имаме сериозни търговски бариери, това ще смъкне глобалното БВП, което ще доведе до удар по печалбите”, казва Финк.
По думите му ползите от глобализацията се поставят за първи път под съмнение в неговата 40-годишна кариера, което означава, че „основите на международното инвестиране също са поставени под въпрос”.
Реултатите на BlackRock за тримесечието показват рязък спад на инвестиционните потоци. Но от друга страна МВФ изразява надежда, че прогнозите за ефекта от търговската война ще вразумят големите икономики, започвайки от САЩ и връщайки ги на пътя на сътрудничеството.
В обновената си априлска икономическа прогноза МВФ намалява очакванията си за много страни на фона на по-слабото първо тримесечие, предупреждавайки, че положението може да се влоши при налагането на нови търговски мита.
„Прогнозите за растеж са ревизирани в посока надолу за страните от еврозоната, Япония и Великобритания, поради негативните изненади в началото на 2018 година”, посочват от МВФ, пояснявайки, че брекзит добавя допълнителен риск към сметката.
Като цяло МВФ намали очакванията си за растеж на европейската икономика с 0.2 процентни пункта за тази година, отразявайки слабите резултати от първото тримесечие, но оставя прогнозата за глобалната икономика непроменена.
По отношение на тарифите, наложени от САЩ, МВФ коментира, че могат да нарушат средносрочния проспект на растежа, както чрез директно влияние върху разпределението на ресурси и продуктивност, така и чрез нарастване на несигурността и спад на инвестициите.
Според Маурис Обстфийлд малките икономики са изложени на най-голям риск.
„Колкото по-отворена е дадена икономика към търговията, толкова по-завсисима става от износа, респективно толкова по уязвима ще бъде”, казва той.