Броят котките във Вашингтон за милион и половина долара
Градските власти във Вашингтон, окръг Колумбия, ще похарчат милион и половина долара за преброяване на котешката популация в американската столица, съобщава The New York Times. Преброяването трябва да обхване както бездомните, така и домашните животни.
Вашингтон, както и много други градове по света, има проблем със свръхпопулацията на пухкавите хищници. Те унищожават дивите животни и пренасят болести, които могат да бъдат опасни и за хората. Еколозите предпруждават, че животът на уличните котки, много от които са били осиновени и впоследствие изхвърлени от своите собственици, също не е лек.
По тази причина учени и природозащитници обединяват усилия в опит да открият начин за справяне с проблема. Инициативата D.C. Cat Count може да даде отговори на някои от важните въпроси в този процес.
Проектът, който стартира тази седмица, е първият по рода си от този мащаб, тъй като целта му е да локализира абсолютно всички котки на територията на мегаполиса. Цената му надхвърля милион и половина долара, а средствата са осигурени изцяло от частни природозащитни орагнизации.
Основната дейност се извършва от Humane Rescue Alliance - организацията, която се занимава с контрола на животинската популация във Вашингтон. Нейни партньори са Humane Society of the United States, благотворителната асоциация PetSmart и Smithsonian Conservation Biology Institute.
Предвижда се инсталирането на 60 инфрачервени камери, които ще засичат движението на уличните котки. Разработва се и мобилно приложение, което ще даде възможност на гражданите да изпращат снимки на животните, които са забелязали на улицата, и на тези, които живят в дома им.
Софтуерът ще изгради база данни с възможно най-голям брой котешки представители, която впоследствие ще бъде анализирана от биологът Тайлър Флокхарт от университета в Мериленд, който през последните четири години е провел няколко изследвания на популацията на котките в САЩ.
През 2008 година в американската столица стартира програмата за прибиране и кастриране на бездомните животни, като до този момент през нея са преминали над 16 000 котки. Освен това всяка година се осиновяват между 2000 и 3000 котки, но в същото време се забелязва увеличаване на популацията от бездомни животни.
Според Флокхарт основният проблем се крие в природата на котките - те са потайни същества, не се забелязват лесно, а ако случайно видите някоя на улицата, по всяка вероятност на същото място живят още няколко. По думите му, в момента никой не знае точният брой на уличните котки във Вашингтон. Когато той бъде установен, ще бъде много по-лесно да се изработят механизми, с които популацията на животните да може да се контролира.
В някои градове като Лос Анджелис, където също живеят милиони бездомни котки, природозащитниците се обявяват против практиката на кастриране и освобождаване на хищниците. Според тях контролът на популацията чрез евтаназия е по-ефективен и ограничава вредите върху дивата природа, тъй като кастрираните котки продължават да нападат земноводни, птици и дребни бозайници, а в допълнение на това разпространяват бактериологични зарази във водоемите, които се пренасят върху морските обитатели като тюлените и морските лъвове.