Защо котките мъркат?
Всички хора си мислят, че знаят какво означава мъркането на тяхната котка.
Това е навярно един от най-разпознаваемите животински звуци в света – сигнал за удоволствие от котка, която получава внимание.
Но това изобщо не е достатъчно, за да си обясним мъркането на тези симпатични животни. Оказва се, че тази тема е подложена на широк дебат, като учените дълго време дори не бяха сигурни как точно котката успява да издава тези звуци, предава BBC.
Някои предполагат, че това е свързано с вена, която прокарва деоксигенирана кръв към дясната част на сърцето. Но повечето учени смятат, че звукът идва от мускули около ларинкса на животното.
Така, когато котките движат тези мускули, разширяват и свиват глотиса - частта от ларинкса, която заобикаля вокалните акорди - и въздухът вибрира всеки път при вдишване или издишване. Резултатът? Мъркане.
Дори когато науката е сигурна, че това е процесът, все още няма доказателства какво точно провокира котките да мъркат. Една от следите е конкретна част на мозъка на котката, който иначе няма никаква функция, което кара учените да смятат, че е свързано с мъркането.
Но дали този звук се активира, само когато котката е щастлива? Понякога, но само толкова.
Мариян Дебевър е фотограф в приют за котки в Лондон и собственик на цели четири броя – Клайв, Хула, Луйджи и Арчи, които са нещо като Instragram сензация с около 33 хил. последватели в социалната мрежа.
Част от мистерията е, че хората забелзват мъркането, само когато погалят котката, казва Дебевър. Котките мъркат и когато няма хора около тях.
„Всички котки са различни – някои мъркат постоянно, други никога не го правят“, казва тя.
Изследването на поведението на котките изостава за сметка на проучванията относно кучешкия живот, тъй като кучетата са далеч по-склонни да сътрудничат от четириногите си мъркащи събратя. В последно време обаче науката напредва и при котките.
„Сега започваме да разбираме и като цяло има повече въпроси без отговор“, казва Гари Вейцман, ветеринар и изпълнителен директор на San Diego Humane Society.
„Въпреки че мъркането като цяло изразява удовлетворение при котките, то също така може да значи и нервност, страх и стрес. За щастие, по-често е индикатор за първото“, казва той.
„Спекулира се от десетилетия, че мъркането е форма на комуникация. В началото на този век имаше много хипотези, че мъркането има други цели. Работата на Елизабет фон Мъгенталер, Карън Оверъл и други ни позволи да разбираме по-добре предназначението на мъркането. Твърде вероятно е мъркането да съчетава комуникация, удовлетворение и лечебни свойства“, казва Вайцман.
Котките започват да мъркат, още когато са едва на няколко дни, което помага на майката да ги намира, когато трябва да ги храни. Това кореспондира с поведението на някои възрастни котки, когато получат храна или се опитват да убедят стопанина си, че е време да ги нахрани.
Други котки мъркат, когато изследват нова обстановка. Котките могат да издават този звук и когато бъдат стреснати или избегнат някаква опасност, например успяват да избягат от куче.
Колкото повече науката изследва мъркането, толкова повече стават неяснотите.
„Учените записват „обикновено мъркане“ и такова, което е свързано с просене на храна от собственика“, казва Селия Хадън, автор и експерт по котешко поведение.
„Дори хората, които нямат котка, могат да видят разликата. Мъркането се смесва с плач, звучащ като „мяу““, казва тя. „Този конкретен звук прилича на плача на малките котенца или на човешките бебета. Ние, хората, сме естествено чувствителни към бебешки плач, поради което откликваме и на мъркането“, казва Хадън.
Така или иначе, в наши дни съществуват множество хипотези за мъркането, включително че котките се лекуват чрез него. А вашата котка мърка ли често?