Доларът поскъпна до двуседмичен връх
Азиатските акции поскъпват днес, след като технологичният сектор вчера изведе индексите на Уолстрийт нагоре, въпреки че поредните заплахи около търговията между Пекин и Вашингтон ограничиха ръста и насочиха средства към долара, който се търгуваше близо до двуседмичен връх.
Инвеститорите също така остават предпазливи преди очакваните по-късно днес данни за неселскостопанската заетост в САЩ, които ще дадат представа за състоянието на най-голямата икономика в света, както и евентуални насоки за темповете, с които Федералният резерв ще вдига лихвите.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI бележи минимален ръст от 0.05% за деня. Индексът обаче губи над 0.6% за седмицата, на фона на напрежението около търговския стокообмен между САЩ и Китай.
Търговската война между двете водещи световни икономики се засили в средата на седмицата, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп увеличи натиска върху Китай, предлагайки по-високи мита в размер на 25% върху китайския внос на стойност 200 млрд. долара.
В ранната търговия днес китайският Shanghai Composite се колебаеше между положителна и отрицателна територия и за последно отчиташе ръст от 0.1%, след като в предходния ден падна с 2%.
Японският Nikkei добави 0.25%, а южнокорейският KOSPI нараства с 0.45%. Тайванският индекс нарасна с 0.7%, благодарение на ръста при технологичните акции на Уолстрийт в предходния ден.
Акциите на технологичните компании повишиха S&P 500 и Nasdaq вчера. Лидер бе Apple, която стана първата публична компания в света с пазарна капитализация от над 1 трлн. долара.
На валутните пазари, доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основи валути, продължи ръста си от вчера, нараствайки до двуседмичен връх от 95.209 пункта.
Напрежението около търговията повиши търсенето на щатската валута, а поевтиняването на британския паунд осигури допълнителна подкрепа за долара.
Паундът поевтиня с над 0.8% вчера, въпреки че Централната банка на Англия вдигна лихвите.
Еврото отчита лек спад до 1.1584 долара, след като вчера поевтиня с 0.6%.
Страховете около Италия натежаха над еврото, като лихвите по държавните облигации на страната нараснаха до двумесечни върхове, след като публикации в медиите за среща на правителството,на която е обсъждан бюджетът, възобновиха опасенията на пазарите за напрежение в управляващата коалиция.
Доларът поскъпна с 0.1%, до 111.73 йени, и бележи повишение от 0.6% за седмицата. Щатската валута получи сериозна подкрепа спрямо йената по-рано през седмицата, след като Централната банка на Япония внесе промени в паричната си политика, но запази ангажимента си към ниските лихви.
Финансовите пазари вече насочват вниманието си към данните за неселскостопанската заетост в САЩ за юли, които се очакват по-късно днес.
Според проучване на Reuters сред икономисти, щатската икономика е създала 190 000 нови работни места през юли, след ръст на заетостта с 213 000 през юни.
Лихвата по щатските 10-годишни държавни облигации се понижи минимално до 2.995%, след като в средата на седмицата нарасна до 10-седмичен връх от над 3%.
Цените на петрола отстъпиха леко след ръста от предходния ден, който бе породен от появилата се информация, че стоковите запаси на САЩ скоро ще намалеят пак след отчетения изненадващ ръст за последната седмица.
Фючърсите на петрола от сорта брент поевтиняват с 0.3%, до 73.22 долара за барел, след като цената им скочи с 1.5% вчера.
Цената на медта се понижи с 0.17%, до 6 128.50 долара за тон на борсата в Лондон. Металът поевтинява с 2.7% за седмица, вследствие на напрежението около търговията, което понижава търсенето.