Азиатските акции продължават възстановяването си в четвърти пореден ден днес, подкрепени от силните резултати на щатските компании и от очакванията, че Пекин ще увеличи паричните стимули, за да смекчи ефекта от задълбочаващия се търговски конфликт с Вашингтон.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 0.3%, докато японският Nikkei добави 0.4%.

Китайският индекс на сините чипове се понижи с около 0.4%, след като САЩ обяви, че ще започне да налага 25% мита върху допълнителен китайски внос за 16 млрд. долара този месец.

Новината, че новите мита ще влязат в сила от 23 август, засенчи силните данни за търговския стокообмен на Китай, които показаха, че износът е нараснал с повече от очаквнаото през юли, въпреки щатските мита наложени миналия месец. Вносът също се увеличава с повече от прогнозираното, което предполага, че местното търсене остава високо въпреки опасенията около търговската война.

Загубите на китайските пазари обаче бяха ограничени от признаците, че Пекин ще окаже допълнителна подкрепа на икономическия растеж под формата на увеличаване на инфраструктурните разходи и промяна в паричната си политика.

На Уолстрийт вчера S&P 500 нарасна с 0.28% до 2 858 пункта, което е едва 14 пункта, или 0.5%, под рекордното ниво на индекса, достигнато през януари.

Цената на акциите на Tesla скочи с 11%, след като главният изпълнителен директор на компанията Илон Мъск заяви, че обмисля да делистне производителя на електромобили от борсата.

На валутните пазари, основните валути се търгуваха в тесен рейндж. Еврото бе на ниво от 1.1599 долара, след като в понеделник падна до петседмично дъно от 1.1530.

Йената остана почти без промяна на ниво от 111.38 йени за долар, докато опасенията за твърд брекзит задържаха британския паунд на нивото от 1.2938 долара, малко над 11-месечното дъно от 1.2920 достигнато в понеделник.

Китайският юан остана почти без промяна, недалече от 15-месечните си дъна, достигнати през миналата седмица. Натискът над китайската валута обаче остава голям.

Турската лита, се търгува на ниво от 5.2600 спрямо долара, след като в понделник падна до 5.425. Турската валута губи близо 7% от началото на месеца на фона на задълбочаващите се опасения за разрив в отношенията със САЩ и за влиянието на президента Реджеп Ердоган върху централната банка на страната.

Цените на петрола запазиха позициите си след като щатските санкции върху ирански стоки влязоха в сила, засилвайки опасенията, че санкциите върху иранския петрол, които се очакват през ноември, може да доведат до ограничаване на предлагането.

Фючърсите на петрола от сорта брент останаха без промяна за деня на ниво от 74.65 долара за барел, но поскъпват с около 2% от началото на седмицата. Цената на щатския лек суров петрол нарасна с 0.1% до 69.25 за барел за деня и бележи повишение от 1.1% от началото на седмицата.