Археолози откриха сирене на 3 200 години. Какво е на вкус?
Когато археолози отново разкопават гробницата на Птамес - кмет на древния Мемфис в Египет, откриват съдове, пълни с твърдо бяло вещество, за което подозират, че може да е някаква храна. Оказва се, че са прави.
Тестове доказват, че веществото наистина е сирене на 3200 години, съобщава New York Times.
Възрастта и съставът на сиренето са потвърдени чрез химически тестове, направени от учени от университетите в Катания и Кайро, а резултатите са публикувани миналия месец в академичното списание Analytical Chemistry.
В опит да отнесат важни неща от материалния свят с тях в отвъдния живот, египтяните явно са сметнали, че малко сирене няма да им навреди.
Макар да не е най-старото известно сирене в света (следи от млечни продукти, като сирене и кисело мляко, са открити по грънчарски съдове, за които се смята, че са на 9000 години) това е едно от най-старите твърди сирена, откривани някога.
Гробницата е разкопана едва сега заради натрупване на пясък. Мястото на погребението е открито за пръв път през 1885 г., но след това се губи в пясъчните дюни, докато не е изровено отново през 2010 г.
На какво прилича древното египетско сирене?
Според Times, вероятно то е разновидност на френското козе сирене chèvre. То би се характеризирало с високо съдържание на влага, би било лесно за мазане и с висока киселинност, смята професорът от Университета във Вермон и експертът по сиренето Пол Киндстед.
Според него прясното сирене вероятно би се разваляло бързо. И тук не говорим за период от няколко хиляди години.
Археолози още през 1940 г. откриват подобно сирене, а в заключенията им пише, че то няма "миризма и само прашен вкус".
Archaeologists excavating an ancient Egyptian tomb have found a 3,200-year-old piece of cheese https://t.co/pqIx4BHS2d
— The New York Times (@nytimes) August 16, 2018