Основателите на Instagram напускат Facebook Inc. след нарасналото напрежение между тях и главния изпълнителен директор Марк Закърбърг относно посоката на развитие на приложението за споделяне на снимки, информира Bloomberg, позовавайки се на източници, близки до компанията.

Кевин Систром и Майк Кригър, които са в компанията от придобиването на Instagram от страна на Facebook през 2012 г., досега успяваха да запазят марката и продукта независими от Facebook.

Напоследък обаче те са разочаровани от нарасналото вмешателство в ежедневната дейност на компанията от страна на Закърбърг, който разчита все повече на Instagram за бъдещия растеж на Facebook.

Без двамата основатели, Instagram вероятно ще стане по-тясно интегрирана с Facebook, което ще я превърне повече в продуктово подразделение, което е част от по-голямата компания, отколкото в отделно приложение, според същите източници.

New York Times информира за напускането на Систром и Кригър. Основателите пък потвърдиха решението си в блогпост, въпреки че от Facebook не коментираха веднага.

“Кевин и Майк са изключителни продуктови лидери, а Instagram е отражение на тяхната обща креативност,” заяви Закърбърг в свое изявление. “Научих много от работата с тях през последните шест години и наистина се наслаждавах.”

Кригър и Систром създават Instagram и го продават на Facebook за 715 млн. долара пред шест години. Instagram, която в момента има над 1 млрд. потребители, е ключов двигател на проходи за Facebook.

Съосновател на WhatsApp: Изтрийте Facebook профилите сиСъоснованата от Браян Актън WhatsApp бе придобита за 19 млрд. долара от Facebook през 2014 г.


“Планираме да си дадем почивка известно време, за да се отдадем отново на нашето любопитство и креативност,” казва Систром в изявление в блога на Instagram. “За да можем да създаваме нови неща, трябва да направим стъпка назад, да разберем какво ни вдъхновява и да напаснем това с нещата, от които има нужда светът; това планираме да правим.”

Акциите на технологичните компании изведоха щатските борсови индекси до рекордни нива в последните години, като книжата на групата FAANG (Facebook, Apple, Amazon, Netflix и Google) скачат с около 58% през миналата година.

Facebook обаче се превърна в бреме за групата. Акциите на компанията записаха най-големия еднодневен срив в цената в историята на щатската борса през юли, когато продажбите и ръстът в броя на потребителите разочароваха инвеститорите.

Акциите на Facebook поевтиняват с над 6% през 2018 г., след като поскъпваха във всяка една от предходните пет години. Всички други компании от групата FAANG бележат ръст в цената през тази година. Напускането на основателите на Instagram може да подложи на допълнителен натиск акциите на компанията.

Facebook бе въвлечена в скандали, свързани с личните данни, фалшиви новини и вмешателство в избори, докато марката Instagram остана до голяма степен неопетнена, а потребителите й продължават да растат с бързи темпове.

Facebook, която трудно вече може да увеличава броя на потребителите си, разчита все повече на приложението за споделяне на снимки за своето бъдеще.

Компанията започна да споменава Instagram по-често в общуването си с анализатори и да си приписва заслуги за успеха на приложението. При последния разговор на Закърбърг с анализатори той обясни, че Instagram е отчела два пъти по-голям ръст като част от Facebook, отколкото е щяла да отчете като самостоятелна компания.

Това бе изявление, което много от служителите на Instagram счетоха за ненужно и недоказуемо.

Напускането на основателите на Instagram идва няколко седмици, след като Facebook реши да върне главния изпълнителен директор на Instagram Марн Левин във Facebook като директор на бизнес развитието на компанията. По-рано през годината Адам Мосери, който преди това отговаряше за новинарския поток във Facebook, бе назначен за продуктов директор в Instagram.

Той е и най-вероятният наследник на основателите на прлижението, според източници, близки до компанията, въпреки че от Facebook засега все още не са коментирали официално.

В рамките на около година Facebook изгуби няколко ръководители в компаниите, които придоби за най-серизони средства. Браян Актън и Ян Коум, основатели на WhatsApp, обявиха, че напускат заради неразбирателство със Закърбърг относно бизнес модела на чат приложението.