МВФ: Централните банки да издават свои криптовалути
Централните банки по света би трябало да обмислят възможността да издават дигитални валути. Това каза Кристин Лагард, директор на Международния валутен фонд, в свое изказване в Сингапур, предава BBC.
По думите ѝ, това може да направи трансакциите с виртуални валути доста по-сигурни, отколкото са в момента.
Безкешовите разплащания увеличиха обема си през последните години, което повдигна сериозни въпроси пред правителствата и централните банки по света.
Регулаторите надигнаха глас относно криптовалутите, като все по-чести призовават за въвеждането на ефективна регулация.
„Вярвам, че трябва да обсмислим възможността за издаване на дигитални валути”, каза Лагард в речта си по време на конференция в Сингапур.
„Те могат да играят роля при снабдяването с пари на дигиталната икономика”, посочи тя.
„Предимството е ясно. Вашите плащания ще стават моментално, сигурно, евтино и потенциално по полуавтоматичен начин.... А централните банки ще запазят сигурна позиция в сферата на разплащанията”, заяви Лагард.
По думите ѝ, централните банки в Канада, Китай, Швеция и Уругвай вече „сериозно обмислят” идеи за издаване на виртуални валути.
Така виртуалните валути ще станат отговорност на държавата, както е при фиатните пари – те не са отговорност на частните компании.
Това може да помогне на потребителите да се разплащат по-сигурно, бързо и евтино.
МВФ: 100% криптовалутите ще бъдат регулираниНеизбежно е, категорична е шефката на МВФ Кристин Лагард
„Колкото повече хора обслужва, толкова по-евтина и полезна ще е услугата”, казва шефът на МВФ.
По думите ѝ случаят с дигиталните пари „не е универсален” и трябва да се разглежда „сериозно, внимателни и креативно”.
Въпреки че криптовалутите се славят с бързина на трансакциите, те вървят ръка за ръка с анонимността на използващите ги, което провокира регулаторите да настояват за ефективни мерки.
В предишни изказвания Лагард посочваше, че виртуалните валути, като биткойн, често се използват от престъпници и терористи.