Ерата на мобилните разплащания настъпва
Удобството и лесната употреба на безконтактните плащания кара все повече българи да избират този метод. Близо две трети от българите, или 65% от тези, които притежават дебитни карти, плащат безконтактно, показват данните от последното изследване на Mastercard – Masterindex 2018.
Тази тенденция дава добра основна и позволява бързото преминаване към следващото ниво на разплащанията – интегрирането на мобилни портфейли.
Новата роля на смартфона
Идеята е сравнително проста – ролята на дебитната или кредитна карта да се поеме от смартфона. Той е непрекъснат спътник в нашето ежедневие и за много хора е естествено продължение на дясната ръка.
Освен това повечето модели умни телефони вече осигуряват достатъчна сигурност чрез отключване с биометрични данни – пръстови отпечатъци или лицево разпознаване. С което вече можете да им се доверите и поверите парите си в тях.
Мобилният портфейл представлява приложение, което инсталирате в устройството и с което свързвате вашите дебитни или кредитни карти. Чрез него бързо и лесно можете да платите по същия начин, по който използвате безконтактните карти.
Технологията на мобилните портфейли за прехвърляне на данните е идентична с тази при безконтактните карти. Тя е позната под съкращението NFC (Near Field Communication) и предава информацията по начин, подобен на Bluetooth, но на доста по-къси разстояния - от порядъка на 3 см, което прави външната намеса в прехвърлянето на данни при трансакция почти напълно невъзможна.
NFC в мобилните портфейли има и друга важна роля, като позволява да се използва вече наличната безконтактна инфраструктура. Която се развива много бързо през последните 2 години и вече над 90% от POS терминалите в България поддържат тази технология, коментира Ваня Манова, маниджър на Mastercard за България и Македония.
Тя допълва, че до края на годината всички POS терминали ще поддържат NFC разплащания – независимо дали са картови или чрез смартфон.
Допълнително ниво на сигурност
Може да звучи странно и дори любопитно, но реално мобилните портфейли са по-безопасни методи за разплащане. Първото такова решение в България стартира Първа инвестиционна банка през 2016 г., което го базира на облачната платформа на Mastercard – MCBP (Mastercard Cloud Base Platform).
Две години по-късно всички решения в България за мобилни портфейли преминават на MDES (Mastercard Digital Enablement Service). Това е допълнително развитие на облачната платформа на Mastercard, която добавя т.нар. токенизация.
С други думи, данните на дебитните и кредитните карти се скриват зад допълнителен код, който е уникален за всяка пластика и устройство. Така, дори някой да успее да се намеси в някоя трансакция, той няма да разполага с оригиналната информация за вашите карти и няма да може да използва токенизираните данни, което прави подобна намеса безсмислена.
Нещо повече – дори при кражба или загуба на смартфона, MDES платформата деактивира този код и не се налага да се спира самата карта.
Мобилните портфейли са по-сигурни, но и предоставят по-голяма гъвкавост с възможността не само да се плаща на всеки POS терминал, снабден с NFC, но и да се вкарват допълнителни дигитални услуги. Една от най-употребяваните функции е възможността за осъществяване на трансакции между различни потребители, което е особено полезно при споделяне на общи разходи и сметки.
Някои от мобилните портфейли на пазара поддържат определяне на лимити на различните трансакции, плащане на комунални разходи, употреба на предоставяните от търговците карти за лоялност, ваучери и други.