Китай приземи апарат на тъмната страна на Луната, осъществявайки за първи път в историята подобна мисия, съобщава държавната новинарска агенция Xinhua, цитирана от TehcCrunch.

По данни на Китайската национална космическа агенция, кацането e осъществено в 10:26 часа пекинско време.

Това е първото меко кацане (без повреда при приземяването) на далечната страна на Луната, към която няма никаква видимост от Земята.

Апаратът Chang’e-4, който носи името на китайската богиня на Луната, бе изстрелян на 8 декември миналата година от Xichang Satellite Launch Center, намиращ се в провинция Съчуан.

Китайското издание South China Morning Post съобщи по-рано през тази седмица, че Chang’e-4 ще бъде използван за „астрономическо наблюдение чрез използване на нискочестотно радио, проучване на терена и релефа, разкриване на минералния състав и състава на лунната повърхност и измерване на неутронно лъчение и неутралните атоми.”

Успешното меко кацане е важна стъпка в изследването на космоса, тъй като има изключително малко информация за далечната страна на Луната спрямо данните, налични за страната, която се вижда от Земята, събирани чрез мисии в миналото.

Фотографии, заснети в миналото, включително от съветскитe Луна 3 и Zond 3 (изстреляни през 1953 г. и 1965 г.) и Lunar Orbiter на НАСА (стратирана през 1966 г.), показват значителни разлики между близката и далечната страна на Луната.

През 1962 г. апаратът на НАСА Ranger 4 става първият, приземил се на Луната, но без да успее да изпрати данни обратно на Земята.

Директната комуникация между Chang’e-4 и Земята е блокирана поради местоположението на апарата. За да осъществи връзка, Китай изстреля и сателит на име Queqiao, който се намира на 400 хил. км над Земята, позициониран между нея и Луната.

11 факта за годишнината на Международната космическа станцияНека се върнем назад във времето


Успешното приземяване на Chang’e-4 приключи втората фаза от китайската програма Chinese Lunar Exploration Program. Първата фаза бе реализирана в края на 2013 г., когато на Луната бе изстрелян роувърът Chang’e-3, който обаче спря да се движи след 40 дни поради проблем в механизма (машината все още изпраща данни и снимки, включително такива с висока резолюция и цвят).

Успешното приземяване на Chang’e-3 е голям успех за китайската космическа програма, тъй като страната стана едва третата, която е осъществявала меко казане на Луната след САЩ и СССР.

Третата и последна фаза от програмата ще бъде космически кораб, който може да кацне и да се завърне обратно на Земята, кръстен Chang’e-5. Изстрелването му е планирано за 2020 г., като апаратът ще се използва за събирането на проби от Луната.