Акциите поевтиняват, след като САЩ повдигнаха обвинения на Huawei
Азиатските акции поевтиняват днес, а доларът се търгува близо до двуседмични дъна, тъй като надеждите за дългоочакваната търговска сделка между САЩ и Китай получиха нов удар, след като Вашингтон повдигна обвинения срещу китайската компания Huawei.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI стартира колебливо а пониженията се задълбочиха с отварянето и на други регионални пазари.
Австралия и Нова Зеландия оглавиха загубите, като техните основни индекси се понижават с по 0.7%, докато спадът при южнокорейският KOSPI е 0.3%. Китайските акции също отвориха на червено като индексът на сините чипове се понижава с 0.2%.
Японският Nikkei губи около 1%. Щатските индексни фючърси също са на отрицателна територия след пониженията от вчера като фючърсите на S&P 500 губят 0.4%.
Инвеститорските нагласи, които вече бяха разклатени от песимизма около растежа на световната икономика, понесоха нов удар, след като министерството на правосъдието на САЩ повдигна обвинения срещу китайския производител на телекомуникационно оборудване Huawei, обвинявайки компанията във финансови измами с цел заобикаляне на санкциите срещу Иран и в конспирация за кражба на търговски тайни от T-Mobile US Inc.
Този ход може да влоши перспективите за търговска сделка между двата икономически гиганта, докато пазарите нервно очакват новия кръг на преговори между китайския вице-премиер Лиу Хе и американски представители в сряда и четвъртък.
Вчера Китай пък задейства правния процес, според който Световната търговска организация трябва да разгледа оспорването й на наложените от САЩ мита и порица Вашингтон за това, че блокира назначаването на съдии, които могат да се произнесат по казуса.
Вчера на пазарите бе припомнено колко пагубен може да е ефектът от търговската война между САЩ и Китай, след като акциите на Уолстрийт бяха засегнати от предупрежденията на компаниите относно печалбите.
Загубите дойдоха след срива в цената на акциите на Caterpillar и Nvidia Corp, след като те се присъединиха към увеличаващия се брой компании, които предупреждават за ефекта от намаляващото търсене от страна на Китай.
Книжата на Caterpillar поевтиняват с над 9% записвайки най-големия си спад в цената от август 2011 г., докато спадът при производителя на чипове Nvidia бе от 13.8%.
Вчера индексите Dow Jones и S&P 500 записаха понижения от по 0.8%, докато технологичният Nasdaq затвори с над 1% надолу.
Щатският долар поевтиня до най-ниското си ниво от две седмици. Доларът се обезцени до 109.17 спрямо йената и е на път да запише понижение в трета поредна сесия.
Пазарите ще имат допълнителни катализатори тази седмица, тъй като над 100 от компаниите от S&P500 ще обявят своите резултати, като сред тях са Amazon, Apple и Facebook.
Британският паунд отстъпва леко спрямо долара преди гласуването в британския парламент по-късно днес. Паундът за последно се разменяше срещу 1.3148 долара.
Цените на петрола тръгнаха нагоре след вчерашното понижение. Щатският лек суров петрол поскъпва с 16 цента до 52.15 долара за барел, докато петролът от сорта брент добави 18 цента до 60.11 долара за барел.
Спот цената на златото за последно бе на ниво от 1 303.3 долара за тройунция, след като в петък проби психологическата граница от 1 300 долара.