Министерството на правосъдието на САЩ повдигна редица обвинения по два отделни случая срещу най-голямата китайска технологична компания Huawei Technologies Co Ltd и нейния финансов директор Мън Ванджоу.

В Сиатъл срещу китайския гигант в сферата на телекомуникационното оборудване бяха повдигнати 10 федерални обвинения за кражба на роботизирана технология и търговски тайни от щатската компания T-Mobile US Inc.

Според Министерството на правосъдието на САЩ, компанията е извършила измама и е възпрепятствала правосъдието, като е откраднала роботизирана технология от T-Mobile за тестване на издръжливостта на телефони, информира Ройтерс.

T-Mobile обвинява Huawei, че е откраднала технология на име Tappy, която имитира човешки пръсти и се използва за тестване на смартфони. Според Huawei, двете компании са уредили споровете помежду си през 2017 г.

Отделно федералните власти в Бруклин повдигнаха обвинения срещу Huawei, двете й подразделения Huawei Device Co Ltd и Huawei Device USA Inc Huawei, както и срещу финансовия директор на компанията Мън Ванджоу, за банкови измами във връзка с нарушаването на санкциите срещу Иран.

Мън бе арестувана в Канада през миналия месец по искане на САЩ.

Вчера от компанията изпратиха официално становище до медиите във връзка с повдигнатите срещу представител на Huawei обвинения от страна на американските власти. Публикуваме го без редакторска намеса:

Компанията Huawei e пряко засегната от повдигнатите под тази форма обвинения. Вследствия на ареста на финансовия директор на компанията Мън Ванджоу, Huawei незабавно потърси възможност да обсъди ситуацията с прокуратурата в източния район на Ню Йорк.

За съжаление, институцията отхвърли молбата на Huawei без обяснение за конкретните причини.

Поводът Huawei да бъде активната страна в инициирането на този диалог е фактът, че заложените в обвиненията твърдения и хипотези са обект на вече разрешен между страните граждански процес, в рамките на който легитимно съдебно жури в Сиатъл отреди, че не намира каквито и да е вреди или други умишлени и злонамерени действия от страна на представители на Huawei по отношение на нарушаване на търговска тайна.

Вследствие на това, Huawei има пълното правно основание и аргументи да отрича, че компанията, нейни дъщерни дружества или филиали са пряко или косвено замесени в извършването на изложените от Министерството на правосъдието в САЩ обвинения.

Освен това, Huawei не разполага с информация за извършени нарушения от страна и на г-жа Менг и има всички основания да вярва, че американското правосъдие ще достигне до същите изводи.