Тренд и хеджиране на цената на електроенергията
При всичките недостатъци на борсовия пазар на електроенергия в България, възможен ли е все пак анализ на тренда? Отговорът на този въпрос ни дава анализ, изготвен от Капман.
Първо, основна особеност на електроенергията, като борсово търгуван актив, е това, че тя не може да се съхранява, продава на късо или да се ползва като обезпечение по „справедлива“ стойност. Всъщност, това прави нуждата от хеджиране на цената особено остра.
Второ, цената, малко или много, се влияе от времето. Това пък е особено важно за ВЕИ мощностите.
В тази статия ще предоставим една семпла аналитична рамка за цената на електроенергията. Това не е тайминг модел.
На долната графика е показана т. нар. базова цена (която, сама по себе си, е плъзгаща средна) за пазар „Ден напред“ на близките борси за периода 21 януари 2019 - 27 януари 2018 г. Червената крива е цената на БНЕБ (IBEX).
Графика: Институт за енергиен мениджмънт
Един от моделите, които използват в Капман, е изготвен от риск мениджъра Кристиян Фазелов. На 21 януари 2019 г., 7-периодна проста плъзгаща средна (синя крива, simple moving average) пресича отгоре надолу 30-периодна проста плъзгаща средна (жълта крива), което на финасовите пазари е класически „мечи“ сигнал.
Графика: MTF SOFIA
От 21 януари 2019 г. цената е в низходящ тренд, макар и с известни флуктуации в двете посоки. От Капман отново подчертават, че това е аналитичен модел, а не търговска стратегия за спекулиране.
Все пак, всяка графика се „чертае“ от поръчки и сила на търсене. За определяне на посоката на пазарния натиск на борсата могат да бъдат да изпозвани опративните данни на ЕСО за т. нар. товар на електроенергийната система (ЕЕС).
Източник: ЕСО
Посочените данни могат да се използват за определяне на тенденцията на товара на ситемата за следващите дни, а оттам и на цената. Те не са подходящи за прогнозиране на цената ден за ден, а са удачни като допълнителен инструмент за анализ.