Това са градовете на бъдещето
Някои градове крият по-голям потенциал от други. Особено когато говорим за инвестиции.
Британската компания с над 120-годишна история Knight Frank, специализирана в анализа на имотния пазар и консултантските услуги, определя тези дестинации като градове на бъдещето.
В оценките си компанията взима предвид всички фактори, които ще подкрепят създаването на благосъстояние, включително индикатори за иновации, икономически растеж, инфраструктурен потенциал и прочее.
Градовете, които демонстрират тези характеристики, са най-вероятните кандидати да съсредоточат сериозни инвестиции в имоти.
В най-новия си доклад за тази година Knight Frank извежда петте градове по света, които ще привлекат вниманието на инвеститорите в идните години.
1. Бенгалуру, Индия
Растеж на ултра заможно население (UHNWI) през идните 5 години: 40%
Брой на ултра заможните личности към края на 2018 г.: 98
Градовете в Индия често са засенчени от успеха на мегаполиси, като Мумбай, но Бенгалуру се очаква да промени тази тенденция.
През идните 5 години данните на Oxford Economics показват, че реалният брутен вътрешен продукт на града ще нарасне с близо 60%. Често наричан Силициевата долина на Индия, Бенгалуру е познат със своя успешен технологичен сектор.
Населеното място е дом на редица компании, включително Flipkart, Infosys и Wipro. Освен това над 400 мултинационални корпорации, като Microsoft, Hitachi и Samsung, имат представителства там.
Градът демонстрира най-високата абсорбация на офис площи през всяка една от последните 10 години.
Бенгалуру дава заявка за създаването на икономика, базирана на познанието чрез инвестиции в образователни центрове, включително Indian Institute of Management Bengaluru, Institute of Science и National Aerospace Laboratories.
Широката екосистема от иновации предлага множество възмоности за растеж в бъдещето, подхранван от новите компании, развиващи дейност в новите технологии в сектори, като изкуствен интелект, биотехнологии, финтек и роботика.
2. Ханджоу, Китай
Растеж на ултра заможно население (UHNWI) през идните 5 години: 34%
Брой на ултра заможните личности към края на 2018 г.: 732
Ханджоу има добро име, както на локално ниво, така и по света.
През последните 5 години секторите на транспорта, логистиката, услугите, свързани с комуникация и информация, постигат двоен растеж. Прогнозите сочат, че в идните 5 години те ще запишат ръст от 46%, по данни на Oxford Economics.
Растежът на иновациите и технологичната индустрия в града доведоха до повишение на ултра заможното население (хора с нетно състояние от над 30 млн. щатски долара, бел. ред.) с 25% през последните 5 години.
Следвайки примера на Alibaba, която е основана именно в Ханджоу, в града има 26 еднорози (технологични компании с оценка над 1 млрд. долара).
Ханджоу се намира в средата на делтата на река Яндзъ, на час път от Шанхай с високоскоростен влак. Градът като цяло се радва на чудестра инфраструктура по земя и въздух, което му позволява да се възползва от икономическия успех на други части на Китай.
3. Стокхолм, Швеция
Растеж на ултра заможно население (UHNWI) през идните 5 години: 23%
Брой на ултра заможните личности към края на 2018 г.: 559
Стокхолм успя да се закотви като една от най-иновативните дестинации в света, превръщайки се в център за създаване на благосъстояние и растеж.
По данни на GlobalData WealthInsight, ултра заможното население ще нарасне с 23% в периода 2018-2023 г.
През 2017 г. Европейската комисия обяви Стокхолм за най-иновативен град в Европа, отчасти поради стойността, която се отдава на благосъстоянието и устойчивостта, подхранващи новаторските идеи.
Градът е родно място на международни копорации, като платформата за стрийминг на музика Spotify. Стокхолм има чудесни възможности да привлича таланти в различни области, което му отрежда втора позиция в международния измервател INSEAD Global Talent Competitiveness Index за 2018 г.
Това е довело до 8% ръст в населението през последните 5 години, като прогнозите сочат, че през идните 5 години то ще нарасне с още 7%.
4. Кеймбридж, Великобритания
Растеж на ултра заможно население (UHNWI) през идните 5 години: 19%
Брой на ултра заможните личности към края на 2018 г.: 68
Като един от водещите технологични клъстери на Европа, Кеймбридж е британският отговор на Силициевата долина.
През 2017 г. оборотът в дигиталния и технологичен бизнес възлиза на 2.4 млрд. паунда, или 152 хил. паунда на служител, по данни на Tech Nation.
Таланти на световно ниво излизат от University of Cambridge, както и от останалите образователни центрове в региона.
Технологични гиганти, сред които Apple, Microsoft и Amazon, имат присъствие в града, където разработват иновативните си технологии.
За да отговори на успеха си, градът планира изграждането на около 14 хил. нови жилища до 2031 г.
Инвестициите в инфраструктура също са на ниво. През 2017 г. врати отвори нова железопътна гара, като още една се готви да заработи през 2021 г., като се планира и подземна железница, която ще носи името Исак Нютон, за 2025 г.
5. Бостън, САЩ
Растеж на ултра заможно население (UHNWI) през идните 5 години: 15%
Брой на ултра заможните личности към края на 2018 г.: 426
Бостън е известна алтернатива на инвестиционни дестинации, като Ню Йорк и Сан Франциско. За разлика от тези градове, Бостън няма толкова висок брой стартъпи, което прави конкуренцията за привличане на капитал доста по-ниска.
В периода 2015-2017 г. градът е привлякъл рисков капитал за 24.5 млрд. долара, което го поставя на пето място в света по този показател, сочат данните на Center for American Entrepreneurship.
Бостън разполага и с широк набор от таланти, благодарение на два университета от Бръшляновата лига, а именно Massachusetts Institute of Technology (MIT) и Harvard.
Технологични гиганти, като Google, Amazon, Facebook и Uber, вече се ползват от това, като имат офиси в града.
Топ 50 на най-лошите градове за живот в ЩатитеДетройт, Мичиган, се окичи с титлата