Активи за 1.3 трлн. долара напускат Великобритания заради брекзит
Банките и другите финансови компании прехвърлят все повече активи и работни места извън Великобритания - на фона на драмите около предстоящия брекзит.
Компаниите за финансови услуги в страната са обявили планове за преместване на активи на стойност 1.3 трлн. долара в страни-членки на Европейския съюз, сочат данните на консултантската фирма EY, цитирани от CNN.
Това е по-висока цифра спрямо преходните изчисления, които сочеха, че прехвърляните активи са на стойност 1.1 трлн. долара.
Много банки вече са отворили нови офиси в Германия, Франция, Ирландия и други страни от ЕС с цел запазването на бизнеса си в Европа след брекзит.
Това означава, че те ще преместят и значителни по размер аквити, за да задоволят регулаторните изисквания на ЕС.
Други компании прехвърлят активи, за да защитят клинетите си от пазарни лупинги и резки промени в регулациите, които могат да настъпят между Великобритания и най-големите ѝ търговски партньори след излизането от ЕС.
Индустрията за финансови услуги оформя приблизително 12% от британската иконмика, като осигурява работа на 2.2 млн. души.
EY следят 222 от най-големите финансови компании във Великобритания, откакто бе проведен референдумът за брекзит през юни 2016 г. Анализаторите посочват, че има осезаемо увеличение на броя компании, които обявяват, че ще местят служители, операции и активи, готвейки се за развода с ЕС.
Загуба на данъчни приходи
Броят на работните места, които ще бъдат преместени от Великобритания в близко бъдеще, възлиза на около 7 хил., сочат данните на EY. Това ще коства на страната най-малко 794 млн. долара под формата на загубени приходи от данъци.
Изчисленията на EY за прехвърляне на акиви в ЕС са консервативни, но съвпадат с очакванията на Европейската централна банка.
Андреа Енрия, ръководител на банковия регулатор в ЕЦЦ, коментира пред Financial Times през миналата седмица, че централната европейска банка очаква активи за около 1.2 трлн- евро (1.4 трлн. долара) да бъдат преместени от Великобритания в държавите от еврозоната.
Точната оценка ще зависи от условията, при които ще се случи брекзит.
Великобритания трябва да напусне ЕС след едва 8 дни, но премиерът на страната Тереза Мей така и не успява да получи подкрепа от британския парламент относно сделката за условията за отделяне, която постигна с ЕС.
Мей сега ще поиска от съюза отлагане на брекзит до края на юни тази година. Ако това не се случи, шансовете на страната да напусне ЕС без сделка на 29 март се увеличават драстично.
Централната банка на Англия посочва, че този сценарий ще донесе повече негативни последици от финансовата криза през 2008 г.
За финансовите институции раздяла без сделка би била равна на кошмар, поради което те трескаво се подготвят, за да ограничат щетите от подобен развой на събитията.