В какви иновации инвестират банките?
Напоследък все повече се говори за навлизането на новите технологии във финансовата сфера и за все по-свирепата конкуренция между fintech компаниите и традиционните банки. Блокчейн и изкуственият интелект се превърнаха в хит, но въпросът е дали наистина финансовите институции инвестират в развитието на тези иновации или имат други приоритети, пише Forbes.
Оказва се например, че само една от десет от средните по размер банки в САЩ (с активи между 500 милиона и 50 милиарда долара) има намерие да инвестира в чатботове или машинно обучение през 2019 година, по данни на консултантската компания Cornerstone Advisors. В повечето случаи действията на банковите мениджъри се ограничават единствено до обсъждане.
Възможността да бъде отворена банкова сметка без посещение на банков офис е сред приоритетите за повечето мениджъри. Много от тях заявяват, че имат намерение да въведат подобна практика през следващата година или да инвестират в такива разработки. Много от банките са готови да си партнират с компании от fintech сектора в тази посока.
Компании като Venmo и Square привличат огромен интерес, когато става въпрос за директните плащания от типа "клиент към клиент", но всъщност банките и кредитните съюзи може би ще бъдат в основата на развитието на този пазар. През 2018 година директните парични преводи между потребителите достигат размер от 300 милиарда долара.
Над 40% от тях са преминали през платформата Zelle, която е съвместна собственост на Bank of America, BB&T, Capital One, JPMorgan Chase, PNC Bank, US Bank, Citibank и Wells Fargo. В нея участват над 60 финансови институции и според Forbes тя скоро може да измести дори PayPal като основен инструмент за прехвърляне на финансови средства между потребителите.
Кои са петте ключови иновации в банковия сектор, в които трезорите смятат да инвестират активно през следващата година? Вижте повече в материала на Kredit.bg