Европейските региони, които са благодатна почва за популисти
Повече от десетилетие след фалита на Lehman Brothers, европейската икономика до голяма степен се е възстановила.
Много от отделните икономики в Европа обаче са в състояние на продължителна стагнация, което ги превръща в идеални ловни полета за популистите, според нов доклад на старши икономистите от ING Берт Колийн и Джоана Конингс.
Заетостта в Европейския съюз в момента е с 2% над нивата от 2008 г., но някои региони не отчитат такова възстановяване, като при тях дори още няма признаци за достигане на дъното. Дори и в страните, които очевидно са се възстановили, има регионални слабости.
Германия като цяло отчита силен ръст на заетoстта, но в провинции, като Саксония-Анхалт, тя намалява през последното десетилетие. В Италия северните райони и областта около Рим са пример за възстановяване, но картината със създаването на нови работни места в южните части на страната не изглежда толкова оптимистична.
Белезите на кризата все още се отразяват на регионалните пазари на труда, като структурното разминаване отчасти се дължи на дигиталната инфраструктура на континента, образованието, иновациите и уязвимостта на глобализацията.
Ефектът е очевиден в региони, които поддържат по-високо от естественото ниво на заетост, а ръстът там е повлиян от редица структурни фактори извън бизнес цикъла, според доклада на ING. По-конкретно, инвестициите в дигиталната инфраструктура и развойна дейност предлагат важни основни за растеж.
Районите с най-висок процент на достъп до широколентов интернет отчитат по-голям ръст на заетостта през последното десетилетие и се превръщат в регионални центрове за икономическа дейност, докато големи части от България, Румъния, Португалия и Италия изостават и продължават постепенно да западат.
Инвестициите в дигитална инфраструктура са правопропорционални на икономическото възстановяване.
По същия начин, инвестициите в развойна дейност са силно свързани с ръста на заетостта през последното детеилетие, което предполага, че районите, които са "центрове на знанието", създават работни места с по-бързи темпове, отколкото тези, които не са. Градовете с разходи от 1 000 евро или повече на глава от населението за развойна дейност формират един приблително триъгълен пояс от Ливърпул до Виена, заедно с няколко Скандинавски регион.
Победители и губещи
"Индексът на заетостта“ на ING подрежда относителната сила на европейските региони съгласно ръста на заетостта през последното десетилетие и показва, че по-големите метрополисни райони и промишлени центрове отчитат най-добри резултати, докато по-слабите райони са концентрирани в Южна Европа.
Брюксел, Люксембург, Брауншвайг в Северна-Централна Германия, Ховедщаден (Дания) и югозападният германски град Шутгарт са петте най-успешни региона по отношение на създаването на работни места.
Междувременно българският Северозападен регион, който е най-бедният в ЕС, се представя най-лошо, заедно с португалския Централен и италианските Калабрия, Молизе и Пулия. С изключение на българския Северозападен, 20-те най-слаби региона по отношение на заетостта в ЕС са в Италия, Гърция, Испания и Португалия.
Тъй като много региони са изложени на риск от продължителна стагнация, според доклада на ING, Европейската комисия трябва да насочи още повече фоуса си върху структурните слабости. Според Колийн и Конингс обаче, това е малко вероятно поради ефекта от брекзит върху бюджета на ЕС и потенциалното противопоставяне от страна на по-богатите държави и региони на политиката на преразпределяне.
"Вероятно продължителното регионално разделение по отношение на възможностите за заетостта може да е причината за трайна и дори увеличаваща се подкрепа за популизма в по-слабите райони през идните години," според доклада на Колийн и Конингс.
Пример за това са парламентарните избори в Италия през 2018 г., при които в южните райони бе отчете скок в подкрепата за антисистемното движение „Пет звезди“.
Във Великобритания нивата на заетостта в Линкълншир и Североизточен Линкълншир остават под тези от 2008 г., като районите отчитат слаби резултати в индекса на заетостта на ING, без особени признаци за подобрение. В същото време в Линкълншир се намират много от районите с най-висок процент подадени гласове за излизане на страната от ЕС при референдума от 2016 г.
Предстоящите избори за Европейски парламент ще послужат като измерител за апетита към популисткия вот, но тъй като регионалното икономическо разделение се очаква да продължи, "подкрепата за популизма е малко вероятно да намалее в идните години," се заключава в доклада на ING.
Натиск върху лихвените нива
Добре ръководеното препразпределение на национално ниво може да смекчи цялостния ефект от регионалните разминавания, но географията на слабите райони прави това решение трудно за прилагане.
"Тъй като много от структурно слабите региони са концентрирани в няколко страни от ЕС, и то в държави от еврозоната, това е още по-проблематично от гледна точка на паричната политика, тъй като то би имало ефект върху перспективите за растежа и инфлацията и би довело до продължителен натиск върху лихвените проценти," се казва в доклада.
Колийн също така казва пред CNBC, че това "би могло да окаже ефект върху еврото в по-дългосрочен план, освен ако не бъдат успешно приложени реформи и инвестиционни програми."
По-голямото преразпределение може да се превърне в по-наложителен фискален проблем, което да доведе до по-голямо политическо недоволство и/или да улесни по-големите фискални разходи, според икономистите от ING, което пък означава, че по-слабите страни биха могли да се сблъскат с по-високи премии за застраховане срещу кредитен риск.