Милениалите наивно вярват, че с наследени пари ще придобият дом
Някои милениали (родените между началото на 1980-те и средата на 1990-те г.) имат нереалистични очаквания за наследство, което ще им помогне да придобият първия си дом, сочи проучване.
Един на седем млади пълнолетни британци очаква да наследи пари, преди да навърши 35-годишна възраст, докато реалността е съвсем друга – обикновено наследството идва при хора на възраст между 55 и 64 години, или с други думи - доста по-късно, отколкото вярват някои милениали.
Проучването, проведено от управляващото дружество Charles Stanley, посочва, че младите хора очакват да наследят средно по 130 хил. паунда, предава BBC.
В реалността средното наследство на Острова възлиза на едва 11 хил. паунда.
Съветници посочват, че да се разчита на наследство за придобиване на първи дом често се оказва нереалистично, дори и по-възрастните членове на семейството действително да планират да оставят наследство на роднините си, след като починат.
„Хората живеят по-дълго от всякога, така че да се разчита на наследство, за да се влезе на имотния пазар, е рискована стратегия, тъй като можете да получите по-малко и доста по-късно от планираното”, казва Джон Портеус от Charles Stanley.
„В действителност повечето хора спестяват и инвестират, за да навлязат на пазара на имоти. Ранното планиране е жизненано важно, за да постигнете сумата, която ви трябва”, добавя той.
Проучването показва, че 22% от милениалите планират да използват наследството за първа вноска за дом, докато официалната статистика показва, че това правят едва 7% от представителите на тази възрастова група.
Анкетираните вярват, че средната възраст, на която ще получат наследство, възлиза на 50 години, но данните на националната статистика на Великобритания сочат, че милениалите ще трябва да почакат най-малко още 5 години.
Дори когато тези пари пристигнат, официалните данни показват, че сумите обикновено са доста по-ниски, отколкото наследниците очакват.
Представители на финансовата индустрия посочват, че британците масово игнорират финансовото планиране, свръзано с това какво ще стане с парите им, след като починат.
Дан Гарет, основател на компанията за завещания Farewill, посочва, че 30 млн. души във Великобритания нямат завещание.
Той призова също правителството да изясни плановете си за таксите, свързани със завещанията. Правителството планира значително да увеличи разходите на опечалените семейства за уреждане на имуществото на починалите роднини.