8 навика, които ще са ви необходими през 2020 г.
През последните години целият свят очаква да се осъществи Четвъртата промишлена революция. Тя ще обедини всички цифрови, биологични и физични технологии и ще донесе много промени.
Какво могат да направят хората в този момент? Как да се адаптират към промените?
Отговорът е прост: трябва да развиват т.нар. меки умения, тъй като твърдите ще бъдат поети от машини.
Списъкът с навици, който, по версията на Forbes, ще ни е от полза през 2020 г.
1. Комплексно решаване на проблеми
В свят, където всичко се променя в рамките на минути, особено се ценят хора, които са способни да погледна един проблем от няколко страни. На почит е способността да се съпоставя получената информация, умението да се съсредоточаваме върху детайлите.
2. Критично мислене
Тук влизат последователните и системните хора. Става дума за способност да се поставя под съмнение постъпващата информация, а също така да се използват логика и разсъждения за изследването на проблема. Умението да се вземат предвид различни варианти на решение и да се претеглят плюсовете и минусите ще ви бъде от полза.
3. Творчество
Креативността не е просто талант на артист, дизайнер или музикант, както е прието да се смята в нашето общество. Тя е друг поглед върху обичайните неща. Търсене на ново, съчетаване на несъчетаеми неща.
4. Управление на хора
Въпреки нивото на развитие на изкуствения интелект, само хората са способни да стимулират другите да дават най-доброто от себе си. За мениджърите ключов навик ще бъде развитието на собствен стил на управление.
5. Общуване
Комуникационните навици са способността да работим с различни личности, максимално използвайки силните страни на всяка една от тях.
6. Емоционален интелект
В последно време този навик уверено присъства в книгите, посветени на лидерството.
10 съвета за несекващо личностно развитие Усещате се претоварени? Заминете
7. Ориентация към обслужване
Доколко сте способни да предвидите потребностите на хората и да им помогнете да ги удовлетворят? Тези знания ще ви позволят да разнообразите новите продукти или да адаптирате услугите, които предлагате, за бъдещото развитие на компанията.
8. Когнитивна гъвкавост
Колкото по-висока е когнитивната ви гъвкавост, толкова по-ниско ниво на стрес ще изпитвате. Високата гъвкавост позволява ефективно да се пренастройвате, да се адаптирате към новите условия, да работите с нови хора, да се справяте в различни ситуации и т.н.
Как да развиете гореописаните навици? Чрез няколко прости способа: