Robinhood стъпва във Великобритания
Американската финтек компанията Robinhood, чийто съосновател е българинът Владимир Тенев, се готви да пусне услугите си във Великобритания.
Базираната в Калифорния фирма обяви, че стартира списък, в който всички, желаещи да имат достъп до услугите на Robinhood, могат да се запишат.
Така те първи ще могат да използват платформата за борсова търговия на стартъпа без комисионни, когато бизнесът стартира на Острова през следващата година. Robinhood получи лиценз за брокер от британския финансов регулатор през отминалото лято.
„Предоставяме най-доброто от разработка, продължила години в САЩ, на британските потребители”, казва Вангер Рутгерс, президент на британския бизнес на Robinhood, цитиран от CNBC.
“Потребителите вече могат да се записват за ранен достъп. Целим да пуснем продукта в началото на 2020 г., очаквам, че потребителите ще го имат в ръцете си през първото тримесечие на следващата година”, добавя той.
Великобритания е дом на процъфтяващ финтек сектор, като компании, като Monzo, Revolut и Starling, привлякоха вниманието през последните години, главно благодарение на своите разплащателни сметки без допълнителни такси.
Revolut наскоро обяви, че ще навлезе в бизнеса с онлайн брокерски услуги със своя платформа за търговия с ценни книжа, която не начислява комисионна при сделките.
Един от факторите, довел до високата популярност на финтек компаниите, е техният подход към маркетинга от уста на уста, чрез който хората започват да споделят на приятели и семейство за ползите от алтернативите на традиционните банкови услуги.
По думите на Владимир Тенев, съоносновател и съвместен изпълнителен директор на Robinhood, тази тактика е „тайната съставка” зад растежа на компанията в САЩ.
"Мисля, че в крайна сметка разбираме, че Великобритания ще бъде труден пазар", казва той.
"Това е труден пазар не само заради конкурентния пейзаж, но и поради това, че клиентите имат претенциозни вкусове. Те са доста сложни, като тук финансовите услуги имат дълга история”, казва Тенев.
Когато Robinhood пусне услугата си напълно, потребителите няма да бъдат таксувани за различните валутни курсове, като по този начин ще могат да обменят паунди за долари по среден пазарен курс.
Британските клиенти ще могат да стартират търговията с 1 паунд в сметката си, като ще имат достъп до акциите на над 3500 публични компании, включително Nike и Amazon, както и до 1000 международни позиции, включително Burbery и Barclays.
От своето създаване през 2013 г. Robinhood вече може да се похвали с 6 млн. потребители в САЩ. Името на компанията е базирано на легендата за Робин Худ, като стартъпът твърди, че „демократизира” финансовите услуги.
Бързият растеж на компанията обаче не върви съвсем гладко. Стартъпът трябваше да даде заден по отношение на плановете си за пускане на разплащателни сметки и депозити в САЩ поради регулаторни проблеми.
Фокусът беше обърнат към сметки за управление на парите, които бяха пуснати през миналия месец.
Наскоро стана ясно, че платформата на Robinhood е имала бъг, който е позволявал на потребителите да се ползват от „безкраен” левъридж. Така клиенти са манипулирали инструмента за търговия на маржин, или казано с други думи – търгували са с безплатни пари.
По думите на Тенев, това е било открито от „ограничен брой клиенти”, като проблемът е оправен „сравнително бързо”.
Начинът, по който компанията монетаризира услугите си, също е тема на дебати, тъй като платформата печели голяма част от приходите си чрез отстъпки в поръчките. Другите канали за приходи са премиум услугата Robinhood Gold, както и начисляването на лихва върху баланса по сметките на потребителите.
Така или иначе, Robinhood вече е разпознаваема компания с оценка от 7.6 млрд. долара.
По думите на Тенев Robinhood предвижда някой ден да стане публична компания, но засега „няма конкретни детайли за споделяне”.