Защо психологически не сме готови да напуснем планетата Земя?
Предсказания как в бъдеще ще изградим живота си извън пределите на планетата Земя са правили много фантасти, изобретатели и учени.
Засега Луната и Марс едва ли изглеждат по-достъпни от това, което са били преди няколко десетилетия.
Както пише журналистът Джаред Линдзън, най-голямата бариера пред това да се заселим на други планети е в нашите глави.
Защо тъпчем на едно място?
Липса на воля и мотивация
Най-сериозната бариера, която трябва да преодолеем, е психологическата ни нагласа. „Събуждам се на планетата Земя, работя на тази планета, тук се забавлявам, лягам да спя и т.н. Защо ми е нещо друго“.
От момента на първото стъпване на Луната е постигнат несъществен прогрес по отношение на усвояването на космоса, казва Джефри Манбер, генерален директор на компанията Nanoracks, който провежда експерименти на Международната космическа станция (МКС) и разработва продукти за нея. Според него проблемът не е в технологичните способности.
Айфонът се обновява всяка година, но не се справяме толкова бързо с внедряването на иновации, когато става дума за космически разработки, отбелязва той.
Дефицит на ръководство
Канадският астронавт Робърт Търск, който е прекарал 6 месеца на МКС, казва, че угасването на ентусиазма частично е свързано с отсъствието на далновидно ръководство. По думите му амбициозните стремежи, заложени в политиката на такива лидери, като бившия американски президент Джон Кенеди, в значителна степен са загубени през изминалите години.
А без изразено лидерство у съответните хора и организации е налице все по-малко желание да се разходват огромни ресурси за постигането на по-голям прогрес в усвояването на космическото пространство.
Трудности в адаптацията и чувство за самота
Съществува и друг проблем: дори и да успеем да усвоим друга планета, психологическите бариери може да ни попречат да останем там.
Професорът по физика Флорис Уйтс смята, че невъзможността (или трудността) да се върнем обратно, а също така и отделянето от родната Земя, може силно да усложни живота на хората, решили се на дългосрочно пребиваване, да кажем, на Марс.
Ако излезете в орбита, вие знаете, че ако се сблъскате със сериозни проблеми, можете да се върнете. Ако се намирате на Марс и не виждате Земята сред другите космически обекти, то чувството за самота може да окаже върху вас огромно влияние, казва ученият.
Тази гледна точка променя всичко
Ако вие можете да виждате своята планета, това ще ви избави от няколко психологически бариери. Когато Земята е в полезрението, страстта към изследване на Вселената може да нарасне. Това се е случило с канадския астронавт.
Видът на вашата родна планета, от гледна точка на орбиталната перспектива, ви променя психологически, казва Робърт Търск.
Само когато признаем огромния мащаб на Вселената и мъничкото място на човека в нея, ни става ясно колко „чуплива“ е човешката цивилизация. Търск добавя, че този образ може да спомогне за обединяване на света около общо дело, за което е необходимо международно сътрудничество.
Нито една нация на Земята няма достатъчно ресурси или опит за изследване на далечния Космос, смята той.
В тези трудни геополитически времена, когато живеем в настоящето, международното сътрудничество е начин да осигурим световна безопасност, допълва космонавтът.