Оптимизмът се запази и в последната борсова сесия за седмицата
Европейските капиталови пазари приключиха петъчната борсова търговия "на зелено", подкрепени от надеждите за постепенно облекчаване на ограниченията, наложени заради епидемията от COVID-19.
На Уолстрийт индексите също отвориха със силен ръст, след като президентът Доналд Тръмп увери, че страната е готова с плана за "рестартиране" на своята икономика.
Въпреки не особено окуражаващите макроикономически новини, инвеститорите демонстрират позитивни нагласи почти навсякъде по света.
Днес водещият индекс на борсата във Франкфурт DAX 30 приключи сесията с ръст от 3.2%, а британският FTSE 100 и френският CAC 40 отчетоха повишения респективно от 2.8% и 3.4%.
В Италия FTSE MIB затвори с ръст от 1.7 на сто, а испанският IBEX 35 добави 1.6% към стойността си.
Анализаторите не са единодушни по отношение на факторите, които в момента движат пазарите нагоре.
В подобни кризисни ситуации основните макроикономически индикатори, свързани с производствената активност, корпоративните финансови отчети, икономическия растеж и пазара на труда винаги са "изоставащи". Това означава, че те "рисуват" картината със закъснение и най-вероятно ще останат негативни поне през следващите няколко седмици, а може би и месеци.
За сметка на това фокусът на повечето пазарни участници е съсредоточен върху непосрествените рискове или потенциалните добри новини, свързани с намирането на лечение на COVID-19 и постепенното разхлабване на ограничителните мерки.
Междувременно на петролния пазар се наблюдава интересен феномен. Фючърсите на американския лек суров петрол с доставка през май поевтиняха рязко с над 7% до ниво от 18.34 долара за барел. В същото време юнските фючърси се задържаха близо до вчерашните си нива, а тези на сорта брент с доставка през юни дори поскъпнаха с близо 3% до ниво от 28.6 долара за барел.
Причината за това разминаване, според анализаторите, цитирани от Bloomberg, се дължи на факта, че все още натрупаните запаси от петрол и горива са твърде високи, което натиска цените на краткосрочните контракти надолу.
Златото днес също поевтиня с около процент и половина до ниво от 1 703 долара за тройунция на фона на повишението на "апетита" на инвеститорите към рисковите активи.