Спад при акциите след неуспеха на лекарство за COVID-19
Азиатските акции и щатските индексни фючърси падат днес, като спадът е предизвикан от съмненията около напредъка в разработването на лекарствата за COVID-19 и новите доказателства за пораженията на пандемията от коронавирус върху щатската икономика.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI губи 0.4%. E-mini фючърсите на щатския индекс S&P 500 отстъпват с 0.72%.
Индексът на китайските сини чипове отчита понижение от 0.25%.
S&P 500 и Nasdaq изпаднаха в отрицателна територия преди затварянето на вчерашната сесия, след появилата се информация, че лекарството Remdesivir на Gilead Sciences Inc не е успяло да спаси тежко болни от COVID-19 пациенти при първите му клинични тестове.
От Gilead заявиха, че резултатите са неубедителни, защото проучването, проведено в Китай, е било прекратено предсрочно.
Чувствителността на пазарите на новини, свързани с лечението на COVID-19, отразява отчаяното очакване на инвеститорите за признак за това кога световната икономика може да започне да се връща към нормалното си състояние, казва пред Ройтерс Тим Гриски, инвестиционен анализатор в Inverness Counsel.
“Всяка лоша новина вероятно ще разтърсва пазарите,” според Гриски. “Инвеститорите очакват малко надежда, че скоро ще могат да изпълзят от домовете си и да продължат с някаква форма на по-нормален живот, макар и със страх.”
Бизнес активността в САЩ падна до рекордно ниски нива през април, което наподобяваше мрачните данни и в Европа и Азия, след като мерките, оставили милионни хора у дома, смазаха производството, веригите на доставки и потребителските разходи.
Камарата на представителите в САЩ вчера прие проектозакон на стойност 484 млрд. долара за увеличаване на федералните заеми за малки компании и болници, претрупани с пациенти.
Президентът Доналд Тръмп, който даде индикации, че ще подпише проектозакона, заяви вчера, че може да се наложи да удължи мерките за социално дистанциране до началото на лятото.
Глобалният индекс на MSCI се понижи с 0.23%.
В Япония индексът Nikkei изгуби 0.86% на фона на разпространението на заразата преди празничната Златна седмица в страната.
Южнокорейският индекс KOSPI записа понижение от 0.76%.
Австралийският основен индекс нарасна с 0.4% вследствие на ръста в цената на акциите на компании от енергийния сектор.
Цените на петрола продължиха ръста си след безпрецедентния срив отпреди няколко дни, но инвеститорите остават притеснение относно слабото търсене и свръхпредлагането.
Фючърсите на щатския лек суров петрол поскъпнаха с 3.94%, до 17.15 долара за барел, докато тези на сорта брент добавиха 3.09% към цената си, до 21.99 долара за барел по време на азиатската сесия.
Перспективите обаче не са добри, защото търсенето на енергийни продукти в световен мащаб се изпари заради затварянията на компании и ограниченията за пътуване. Освен това някои страни вече нямат къде да съхраняват петрола, който не използват.
Доларът е на път да запише седмичен ръст спрямо норвежката крона, канадския долар и руската рубла, след като инвеститори избраха да продават валутите на големите производители на петрол и да държат долари.
Еврото върви към второ поредно седмично понижение спрямо долара, след като от ЕС вчера взеха решение за създаването на общ финансов фонд в размер на до 2 трлн. евро, но отложиха решението за конкретни параметри около фонда за лятото.
Йената се търгува почти без промяна спрямо долара при ниво от 107.60. Японската валута падна за малко, след като вестник Nikkei излезе с публикация, че Централната банка на Япония ще обсъди неограниченото изкупуване на облигации на срещата си следващата седмица.