Стимулите в САЩ и ръстът при петрола оскъпиха и акциите
Азиатските борсови индекси нарастват днес, след като комбинацията от ръст в цените на петрола от исторически дъна и обещанието за по-голяма държавна помощ за щатската икономика помогнаха за успокояването на изнервените пазари.
По-добри от очакваните финансови отчети на щатски компании също помогнаха за ръста при акциите, според анализатори, въпреки че като цяло пазарните нагласи остават крехки в условията на разрушителния ефект на пандемията върху световната икономика.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се отдалечи от двуседмичните си дъна, отбелязвайки ръст от 0.5% до 460.43 пункта.
Австралийският S&P/ASX добави 0.4%, китайският индекс на сините чипове нарасна с 0.3%, докато японският Nikkei се покачи с 0.8%.
Ръстът дойде след силното представяне на Уолстрийт във вчерашната сесия, когато Dow Jones затвори с 2% нагоре, S&P 500 нарасна с 2.3%, а технологичният Nasdaq се повиши с 2.8%.
Всичките 11 секторни индекси в S&P 500 отбелязаха ръст вчера, след като Сенатът единодушно одобри нов пакет помощни средства, добавяйки го към вече трилионите долари стимули за икономиката.
Камарата на представителите се очаква днес също да одобри пакета, който ще е четвъртата мярка във връзка с коронавируса, одобрена от Конгреса, и ще увеличи заделените от администрацията средства на близо 3 трлн. долара.
Защо цената на петрола стана отрицателна?За първи път в историята цените на
Пазарите на акции може да са формирали дъно след впечатляващия ръст, реализиран след спада от миналия месец, твърдят анализатори.
Дори и това да е така, възстановяването напоследък е фокусирано в голяма степен в големите технологични компании, казва пред Ройтерс Сийма Шах, старши анализатор в Principal Global Investors.
Четири от всеки пет акции са все още в мечи пазар, докато европейските борсови индекси и щатските индекс на компаниите с по-малка пазарна капитализация също са в негативна територия, “което хвърля сериозно съмнение върху впечатлението, че инвеститорите са оптимистично настроени относно икономическите перспективи,” добавя тя.
Според Шах обаче, позиционирането в момента може да спомогне за ръст на пазарите, който да бъде подпомогнат от стимулите, които се отпускат в държавите по целия свят.
“Инвеститорите изградиха значителни кешови позиции и разполагат с достатъчни средства, за да се възползват от рисковите активи на привлекателни цени.”
В Европа трейдърите бяха окуражени, след като Италия с лекота пласира дълг вчера, а спекулациите, че ЕЦБ ще предостави допълнителни мерки за подкрепа продължиха.
Въпреки това, страните от ЕС може да не решат до лятото, а дори и след това, как да финансират помощта за икономиките с цел възстановяване от пандемията, тъй като между тях има сериозни несъгласия.
Цената на петрола от сорта брент продължи ръста си и бележи повишение от над 3%, до 21.09 долара за барел, вследствие на перспективите за допълнителни ограничения на производството с цел намаляване на свръхпредлагането на пазара, което доведе до ръста на енергийния индекс в S&P 500 от 3.6%.
Щатският лек суров петрол (WTI) поскъпва с 3.3%, до 14.22 долара за барел. Фючърсите на WTI изпаднаха дълбоко в отрицателна територия в понеделник, вследствие на комбинацията от свръхпредлагане и огромен спад в търсенето.
При валутите доларът остана почти без промяна спрямо японската йена при ниво от 107.72. Щатската валута записа лек ръст спрямо австралийския и новозеландския долара при 0.6310 и 0.5941, респективно.
Еврото отчита леко понижение до 1.08 спрямо долара, докато британският паунд остана почти без промяна и се разменя срещу 1.2330 долара.
Доларовият индекс губи 0.1%, до 100.38.