Скок при петрола и най-добър месец за акциите в Европа от 2015 г
Цените на петрола скочиха днес, подкрепени от признаците, че свръхпредлагането в САЩ не нараства толкова бързо, колкото се очакваше, както и от ръста в търсенето на горива, който бе смазан от коронавируса.
Фючърсите на щатския лек суров петрол (WTI) поскъпнаха с 3.29 долара, или 21.9%, до 18.33 долара за барел. Цената на щатския сорт вчера скочи с 22%.
Брентът поскъпва с близо 13%, или 2.88 долара до 25.42 долара за барел при ниски обеми на търговия, като юнският контракт изтича днес. Брентът се оскъпи с 10% вчера.
Запасите от суров петрол в САЩ са нараснали с 9 млн. барела миналата седмица до 527.6 млн. барела, което бе доста под очакванията на анализаторите за повишение с 10.6 млн. барела.
Запасите от бензин страната пък намаляват с 3.7 млн. барела от достигнатите рекордни нива в предходната седмица.
Междувременно най-големият производител на петрол в Западна Европа Норвегия обяви, че ще намали производството от юни до декември 2020 г., което се случва за първи път от 18 години.
Паневропейският индекс Stoxx 600 днес затвори с понижение от над 2% като всички сектори и повечето борси бяха на червено. Въпреки това, през април индексът записа най-големия си месечен ръст от октомври 2015 г.
Германският индекс DAX и френският CAC40 също изгубиха по над 2% за деня, докато английският FTSE се понижи с над 3%.
Щатските борсови индекси потеглиха надолу след излизането на данните за молбите за помощи при безработица, които бяха 3.8 милиона за последната седмица.
S&P 500 и Dow Jones губят по над 1% малко преди 19:00 часа българсо време, докато спадът при Nasdaq е в рамките на половин процент.