Надеждите за ваксина оскъпиха акциите и петрола
Азиатските акции скачат днес, а цените на петрола продължиха ръста си вследствие на оптимизма, че световната икономика ще се възстанови бързо след положителните резултати в ранния етап на изпитания на разработваната коронавирусна ваксина.
Еврото пък се движеше близо до двуседмичен връх.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 1.5%, до двуседмичен максимум.
Австралийският основен индекс и хонконгският Hang Sang бяха в основата на ръста в региона с повишение от по над 2%.
Южнокорейският KOSPI добави 1.8%, докато индексът на китайските сини чипове се повиши с 0.8%.
Японският Nikkei добави 2%, достигайки най-високото си ниво от началото на март.
Ръстът дойде след вчерашния скок на индексите на Уолстрийт, вследствие на изнесените данни за ваксината за COVID-19 на Moderna Inc, които показаха, че всички доброволци, върху които е тествана тя, са успели да произведат антитела.
Положителните резултати от ранните тестове подобриха пазарните нагласи, като инвеститорите заложиха на по-бързо от очакваното икономическо възстановяване.
Анализатори засега очакват рязко свиване на ръста на световната икономика, като перспективите за 2021 г. са неясни на фона на липсата на одобрени ваксини срещу COVID-19, пише Ройтерс.
Експерти прогнозират, че разработването на безопасна и ефикасна ваксина ще отнеме между 12 и 18 месеца.
Вчера на Уолстрийт индексът S&P 500 записа най-големия си еднодневен ръст в процентно изражение от близо шест седмици, като нарасна с 3.15%.
Индексът Dow Jones Industrial Average се повиши с 3.85%, докато технологичният Nasdaq Composite добави 2.44%.
E-mini фючърсите на S&P 500 губят 0.2% в азиатската сесия днес.
Оптимизмът около ваксината повиши лихвите по щатските държавни облигации вчера, след като инвеститорите започнаха да разпродават държавните ценни книжа.
Цената на златото пък отстъпи от своя връх. Спот цената на метала за последно нарастваше с 0.4%, до 1 739.2 долара за тройунция.
В Европа също имаше добри новини, след като Франция и Германия призоваха за създаването на Фонд за възстановяване на икономиката на ЕС на стойност 500 млрд. евро, който ще може да предоставя грантове на страните и регионите, най-силно засегнати от кризата с коронавируса.
Еврото се движеше близо до двуседмичен връх от 1.0907 спрямо долара. Британският паунд поскъпва с 0.1%, до 1.2201. Австралийският и новозеландският долар също бележат леки повишения.
Считаната за валута убежище японска йена поевтиня спрямо долара и за последно се търгуваше на ниво от 107.40.
Цените на петрола скочиха до най-високите си нива от повече от два месец, след като облекчаването на мерките по света засили надеждите относно икономическата активност и на фона на това, че страните производителки спазват планираните ограничения в добива на суровината.
Фючърсите на петрола от сорта брент за последно поскъпваха с 1.24%, или 43 цента, до 35.21 долара за барел. Цената на щатския лек суров петрол (WTI) скочи с 2.7%, или 87 цента, до 32.69 долара за барел.