Защо охладняха отношенията между Берлин и Вашингтон?
Дипломатическите взаимоотношения между Германия и Съединените щати се влошиха през последните години, а според германския външен министър Хайко Маас те вероятно никога няма да бъдат същите, пише CNBC.
През уикенда Маас заяви, че отношенията между Берлин и Вашингтон може би няма да се възстановят напълно, дори президентските избори в САЩ през ноември да бъдат спечелени от кандидата на демократите Джо Байдън, а не от настоящия стопанин на Белия дом в лицето на Доналд Тръмп.
"Всеки, който си мисли, че трансатлантическото партньорство ще бъде както преди, ако президентът е демократ, подценява настъпилите структурни промени. Тази връзка продължава да бъде изключително важна и ние работим за осигуряване на нейното бъдеще. Но в ситуацията, в която се намираме в момента, отношенията не задоволяват нито една от двете страни", обяви Хайко Маас, цитиран от DPA.
По време на управлението на Доналд Тръмп две от най-силните икономики в света стигнаха до сериозни спорове по редица въпроси.
Една от най-проблемните теми между двете държави са разходите за отбрана. Тръмп неколкократно обвини Германия и някои от останалите европейски държави, че не допринасят достатъчно за покриването на разходите на НАТО.
По-рано този месец той отново изтъкна, че Германия "не е изпълнила дълга си" да увеличи разходите за отбрана до 2% от брутния вътрешен продукт - договорка, която беше постигната на Съвета на НАТО още през 2014 г.
През 2019 г. обаче военните разходи в бюджета на Германия бяха на стойност 1.38% от БВП, докато в САЩ същият показател е на ниво от 3.42 на сто. Плановете на Берлин са за достигане на нивото от 2% чак през 2031 година.
Тръмп "обвинява" Германия и в нелоялни търговски практики, които "увреждат" американските интереси. Той заплаши да наложи мита върху вноса на европейски автомобили в САЩ - ход, който би нанесъл тежък удар на най-голямата европейска икономика, която е сред най-големите автомобилни износители в света.
Освен това американският президент има намерение да изтегли 9 500 военнослужещи от Германия, с което предизвика критиките и на американските законодатели, които смятат, че това би дало възможност на Русия да увеличи влиянието си на Стария континент.
Групата на седемте най-влиятелни държави в света (т. нар. Г-7, в която влизат САЩ, Великобритания, Германия, Канада, Франция, Италия и Япония) и нейното функциониране също са обект на спорове.
Тръмп отказва да се присъедини към общите декларации на останалите държави по въпросите на глобалната търговия, като в същото време настоява за връщането на Русия на масата за преговори.
Германският канцлер Ангела Меркел, от своя страна, отхвърли поканата на Тръмп за срещата на Г-7 във Вашингтон от съображения за безопасност заради разпространението на COVID-19.
Вашингтон и Берлин имат търкания и в областта на енергетиката. Американските представители са против проекта Северен поток 2, който има за цел да улесни доставките на руски газ за Германия, елиминирайки транзита през Украйна.
Тръмп дори обмисля налагането на допълнителни санкции заради изграждането на газопровода, който е почти завършен. Тезата на Германия пък е, че "европейската енергийна политика трябва да се определя в Европа, а не в САЩ".
До този момент няма изгледи за постигане на компромис по нито една от тези тема, отбелязват анализаторите, цитирани от CNBC. А дали евентуалната "смяна на караула" в Белия дом би могла да доведе до някакво разведряване все още е под въпрос.