Европа си връща обратно инициативата на Балканите от Тръмп
Европейски дипломати се намесиха, за да си върнат инициативата на един от най-сложните фронтове на континента след провала през миналия месец на усилията под ръководството на американския президент Доналд Тръмп за бърза дипломатическа победа.
Това е поредната престрелка между САЩ и ЕС на Балканите, където официални лица се оплакаха, че администрацията на Тръмп ги е изолирала от преговорите между Сърбия и Косово, които трябваше да достигнат своята кулминация със среща между лидерите в Белия дом, пише Bloomberg.
Планираната за 27 юни среща пропадна, след като президентът на Косово Хашим Тачи беше обвинен във военни престъпления няколко дни преди това. Сега канцлерът на Германия Ангела Меркел и президентът на Франция Еманюел Макрон ще се присъединят към лидерите на Сърбия и Косово във видеоконферентна връзка днес, а среща на върха в ЕС е планирана две дни по-късно в опит за възобновяване на диалога.
ЕС има нужда да си върне обратно контрола над дипломацията на Балканите и не може да си позволи да предоставя ключов за европейските интереси въпрос на САЩ, докато Сърбия и Косово искат да се присъединят към съюза, според четирима източници, запознати с дискусиите.
Специалният представител на САЩ за преговорите между Сърбия и Косово Ричард Гренел заяви, че подкрепа инициативата на ЕС.
През последното десетилетие гръцката дългова криза, брекзит, а сега и COVID-19 породиха съпротивление у някои от по-установените членове на ЕС към допускането на по-бедните бивши комунистически държави и към тези, които чакат това да се случи.
Това предостави на САЩ, Русия и Китай възможност да увеличат влиянието си в региона. Има обаче признаци, че тази неохота отслабва.
През март правителствата от ЕС отблокираха пътя към членството на Северна Македония и Албания, след като преодоляха препятствие, поставено от Франция след месеци на преговори.
Хърватия, която е поредната страна, родена от войните, които разделиха бивша Югославия в началото на 90-те години, ще обвърже своята валута към еврото в идните дни, заедно с България - стъпка, която те считат за съществено важна за присъединяването към богатия Запад.
Членството в ЕС
ЕС не е имала нова страна членка, откакто Хърватия се присъедини през 2013 г.
Сърбия и Косово отчитат много по-малък напредък по присъединяването си, което до голяма степен се дължи на конфликта между двете страни след войната от 1998-1999 г., която доведе до обявяването на независимост от страна на Косово през 2008 г.
На хоризонта не се вижда компромис, тъй като двете държави се придържат към своите позиции, докато се борят с политическите предизвикателства у дома. Косово, която страда от вакуум в управлението, настоява за международно признание. Сърбия, чийто президент трябва да се справя с протести в последните дни, отказва да го направи.
Официални лица от ЕС твърдят, че споразумение между двете страни е невъзможно без САЩ и че участието на американците е добре дошло. Те обаче критикуват администрацията на президента Тръмп, в това число и Гренел, обвинявайки САЩ в това, че се действа самостоятелно и разрушава годините дипломатическа работа, целейки бърза победа за Тръмп.
Борбата за надмощие на Балканите е важен момент от трансатлантическото напрежение и подчертава засилващия се разрив между ЕС и Тръмп по най-различни въпроси - от търговия до разходи за отбрана. То идва в момент, когато лидери, като Меркел, настояват Европа да поеме по свой път, след отслабването на силните й връзки със САЩ.
Гренел, който беше посланик на САЩ в Германия до миналия месец, отхвърля обвиненията за дипломация с цел бърза победа, заявявайки, че САЩ се концентрира основно върху икономическо споразумение и ще остави политическите преговори на европейците.
Гренел участваше в споразумението през февруари, при което Сърбия и Косово поеха ангажимент за изграждането на пътища и железопътни връзки с цел подобряване на икономическото сътрудничество, преди да възобновят дългогодишната си вражда. Месец преди това те подписаха писмо за намерение за възобновяване на полетите между техните столици Белград и Прищина.
Щатски представители също така посочиха провалите на ЕС при преговорите в последните години и факта, че пет страни членки на ЕС не признават суверенитета на Косово.
“Никога не сме вярвали в бърза сделка между Косово и Сърбия в година на избори,” заяви Гренел в поредица от съобщения в Twitter, приветствайки инициативата на ЕС. “И никога не сме смятали, че единственият фокус върху икономическото нормализиране би оправил бързо нещата.”
Въпреки това европейците не гледат с добро око на американските увертюри, като считат, че администрацията на Тръмп се намесва на територия, заемана преди това от Меркел, която оглави разрастването на ЕС на Балканите.
Миналия месец от канцеларията на Меркел и специалния пратеник на ЕС Мирослав Лайчак реагираха с поредица от дипломатически совалки.