Как стотици корейски трейдъри станаха хазартно зависими?
Все повече индивидуални инвеститори в Южна Корея търсят професионална помощ за преодоляване на зависимостта си от хазарта, съобщава Ройтерс.
Основната причина за това е фактът, че по време на карантината, наложена в опит да се ограничи разпространението на COVID-19 в страната, много повече хора са работили от вкъщи и са отделяли повече време, за да следят и да инвестират на капиталовия пазар.
Дребните инвеститори, които в Южна Корея са известни и с жаргонния прякор "мравки", бяха един от основните двигатели на ръста на местния борсов индекс KOSPI с над 50% от края на месец март насам.
За същия период от време обаче се е утроил броят на хората, които са потърсили помощ в Корейския център за проблеми с хазарта, след като са установили, че са развили хазартна зависимост към борсовата търговия.
Според психолозите това е тревожен знак, който илюстрира бъдещите тенденции на фона на социалното дистанциране и работата от вкъщи. Очаква се тези мерки да се запазят за сравнително дълъг период от време.
Освен това пристрастяването към борсовата тръговия не носи социалната "стигма", свързана с някои от традиционните хазартни игри, като ротативките, лотарийните игри и казината. Стимулите, които водят до зависимости обаче, са почти същите, предупреждават още експертите.
В Южна Корея не беше наложена стриктна карантина, каквато имаше в много други държави по света. Но въпреки това повечето граждани и фирми спазиха препоръките на правителството и предпочетоха да се въздържат от социални контакти през пролетните месеци.
Един от тези хора е 35-годишният банков служител, който предпочита да остане анонимен и използва пред Ройтерс псевдонима Лий. Той търгува онлайн от около година, след като разбрал, че негов познат е изкарал огромни печалби със спекулативни сделки.
Първоначално той постига известен успех и дори успява да реализира печалба от няколкостотин хиляди долара само в една сделка.
Работата от вкъщи обаче му позволила да отделя повече време за финансовите пазари, но това не му носи нови печалби, а точно обратното - само за седмица Лий успява да загуби около 1 милион щатски долара.
По настояване на своята съпруга той решава да потърси специализирана помощ за справяне с психологическата си зависимост от търговията.
"Свикнахме да виждаме приток на хора, търсещи психологическа помощ, след всеки пазарен трус. Подобно нещо се случи след срива на биткойна, сега го виждаме отново", обяснява Ким Йон Су от Корейския център за проблеми с хазарта.
Броят на активните търговски сметки в Южна Корея, основната част от които принадлежат на дребни индивидуални инвеститори, се повишава с 2.8 милиона за периода от януари до юли. За същия период на предходната година ръстът е с 1.6 милиона.
До голяма степен за този бум повлия и IPO-то на корейската фармацевтична компания SK Biopharmaceuticals. За всяка от предложените акции бяха подадени по 323 оферти, а обемът на поръчките надхвърли 31 трилиона вона (около 26 милиарда долара). Само в първите четири дни от търговията цената на акциите се увеличи близо пет пъти.
Психолозите обаче предупреждават, че борсовата търговия може бързо да се превърне в хазартно залагане и то в големи размери. Хората спират да разсъждават трезво и започват да сключват случайни сделки, без да има механизъм, който да ги спре, защото онлайн търговията вече е достъпна за всеки.