Китайската промишленост отчита най-силния ръст за последното десетилетие
Китайските промишлени предприятия отчитат най-силния ръст в активността си за последното десетилетие, съобщава Ройтерс.
През юли вътрешното търсене продължава да бъде основният двигател на растежа на фона на все още слабите експортни поръчки.
Индексът Caixin/Markit PMI, който измерва промишлената активност на база анкети сред мениджърите на китайските предприятия, се повишава до ниво от 52.8 пункта спрямо отчетените през юни 51.2 пункта.
Като цяло стойности над 50 пункта са индикатор за експанзия в сектора.
Индикаторът бележи трето поредно месечно повишение, като сегашното е най-силното от януари 2011 г. насам.
Анализаторите, цитирани от Ройтерс, очакваха доста по-скромно повишение до ниво от 51.3 пункта.
Данните са поредното доказателство за това, че втората най-голяма икономика в света се възстановява по-бързо от очакваното след кризата, предизвикана от разпространението на COVID-19.
"Както при предлагането, така и при търсенето се наблюдава устойчиво подобрение. Все още обаче трябва да се внимава с рисковете, свързани с безработицата и поръчките от чужбина", смята икономистът на Caixin Уанг Же.
По-рано тази година Китай обяви безпрецедентни икономически стимули, които имаха за цел да ограничат щетите от стриктната карантина, наложена в много райони на страната в разгара на пандемията.
Растежът се ускори през второто тримесечие на годината след спада, регистриран през първото, но икономистите все още очакват потвърждение, че възстановяването е устойчиво, а не се крепи само на временните фактори и държавните финансови "инжекции".
През юли индексът Caixin/Markit PMI показва ръст както на общото производство на промишлените предприятия, така и на заявените от тях нови поръчки. При износа обаче спадът продължава вече седми пореден месец, макар и с по-слаби темпове.
Освен това китайските фабрики продължават да съкращават работни места в опит да намалят разходите си.
Една от основните цели на правителството в Пекин е да избегне масовата безработица. Управляващата комунистическа партия има намерение да продължи със стимулите за промишлеността и през втората половина на годината.
След мерките, които се прилагат, са понижаване на лихвите по кредитите, намаляване на изискванията за банковите резерви и изкупуване на облигациите, издадени от местните правителства, за финансиране на ключови инфраструктурни проекти.