Русия се готви за масова ваксинация срещу коронавирус
Русия се подготвя да започне кампания по масова ваксинация срещу коронавируса през октомври, обявиха от правителството на страната.
Според здравния министър Михаил Мурашко клиничните тестове на кандидата за ваксина на московския институт „Гамалей“ са приключили, информира агенция РИА в събота.
От Москва твърдят, че резултатите от тестовете показват имунна реакция при всички участници, без странични ефекти или усложнения.
Лабораторията, която стои зад ваксината, сега се опитва да получи одобрение от регулаторните органи за лекарството, казва Мурашко, тъй като такова ще е необходимо преди употребата му.
Лекари и учители ще са първите, които ще бъдат ваксинирани, заяви той, докато масовите ваксинации са планирани за октомври.
Междувременно министърът на промишлеността и търговията Денис Мантуров обяви пред агенция ТАСС днес, че страната очаква да започне да произвежда по няколко милиона дози ваксини срещу COVID-19 всеки месец до началото на 2021 г.
Ускоряването на процеса по разработването на ваксина от страна на Русия може да означава, че страната ще е първата в света, която ще ваксинира хора срещу вируса, което е сериозно постижение в борбата с пандемията, която отне живота на над 689 000 души по света.
“Това е като с изстрелването на Спутник за много хора, които не очакваха Русия да е първа,” казва Кирил Дмитриев, главен изпълнителен директор на руския суверенен инвестиционен фонд RDIF. Фондът участва във финансирането на разработките на ваксина в страната.
Международен скептицизъм
В международен план обаче има много скептицизъм относно опитите за ваксинация на Русия. Главният експерт по инфекциозни болести на САЩ д-р Антъни Фаучи се съмнява в подхода към тестването в Русия и Китай, пише CNBC.
“Наистина се надявам, че китайците и руснаците, всъщност, тестват ваксината, преди да я поставят на хората,” заяви той пред Конгреса в петък.
“Не смятам, че ще има ваксини, които са толкова много преди нас, че да се налага да зависим от други страни,” каза още той.
Британският Telegraph пък писа в събота, че Лондон вероятно ще откаже ваксината на Русия срещу COVID-19 заради съмнения относно тестовия процес. От Русия досега не са публикували научни данни за безопасността и ефикасността на ваксината.
Миналия месец Русия беше обвинена от ръководители от САЩ, Канада и Великобритания, че се опитва да хакне и открадне данни за ваксини. Китай също беше обвинена от Вашингтон в незаконен достъп до компютърни системи на компании, които работят по ваксини за коронавирус.
От Кремъл отхвърлиха обвиненията, заявявайки, че не са съпроводени с доказателства.
Русия е с четвъртия най-голям брой заразени с коронавирус в света, според данни на университета Джонс Хопкинс, като над 854 000 души са дали положителни проби в страната. Смъртните случаи пък са над 14 000, докато около 649 000 души са се възстановили.
Според Световната здравна организация, в света се правят клинични тестове на 26 проектоваксини, като сред тях е и тази на руския институт „Гамалей“.