Българската икономика се свива с над 8% през второто тримесечие
През второто тримесечие на 2020 г. брутният вътрешен продукт на България намалява с 8.2% спрямо съответното тримесечие на предходната година и с 9.8% спрямо първото тримесечие на 2020 година. Това показват експресните сезонно изгладени данни на Националния статистически институт.
БВП в стойностен обем, текущи цени
Според експресните оценки на НСИ за второто тримесечие на 2020 г. БВП в номинално изражение достига 27.06 млрд. лева.
Реализираната добавена стойност през второто тримесечие на 2020 г. е 23.51 млрд. лeвa.
По елементи на крайното използване най-голям дял в БВП заема крайното потребление (78.9%), което в стойностно изражение възлиза на 21.35 млрд. лева.
През второто тримесечие на 2020 г. инвестициите (бруто капиталообразуването) са на стойност 5.11 млрд. лв. и заемат 18.9% относителен дял в БВП.
Външнотърговското салдо е положително.
Тримесечни изменения
През второто спрямо първото тримесечие на 2020 г. БВП по сезонно изгладени данни намалява с 9.8%. За същия период брутната добавена стойност намалява с 8.6%.
Според експресните оценки на БВП по елементи на крайното използване през второто тримесечие на 2020 г. сред основните причини за регистрирания икономически спад спрямо първото тримесечие са намалението на износа на стоки и услуги с 23.4% и намаленото брутообразуване на основен капитал - с 4.3%.
Годишни изменения
През второто тримесечие на 2020 г. БВП, по сезонно изгладени данни, намалява с 8.2% спрямо същото тримесечие на предходната година. Брутната добавена стойност намалява със 7.4%.
Крайното потребление регистрира ръст от 0.4%. Инвестициите отчитат спад от 3.8% на годишна база, износът на стоки и услуги намалява с 20.3%, а вносът - с 20%.
Експресните оценки за БВП се основават на предварителни, налични към момента, месечни
и тримесечни данни, които са обект на последващи актуализации и ревизии. Те се базират на експертни оценки и модели за поведението на компоненти в състава на БВП, за които към момента на изчисленията не е налична директна базисна информация, уточняват от НСИ.
Предварителните данни показват, че икономическият спад у нас през второто тримесечие е по-нисък от средния за еврозоната, която отчете рекордно понижение за периода от април до юни.