Компания на Илон Мъск успя да имплантира чип в мозъка на прасе
Експерти от компанията на милиардера Илон Мъск - Neuralink, успяха да имплантират чип в мозъка на две прасета.
Технологията впоследствие е премахната безвредно от едно от животните, съобщи самият Мъск на онлайн пресконференция в централата на стартъпа в Сан Франциско.
„През последната година опростихме значително нашите системи, които сега се побират в по-малък от монета чип. Възможно е той да бъде напълно скрит при имплантация, като се слее с костта на черепа и работи целодневно без зареждане”, заяви милиардерът.
Чрез имплантираната технология в прасетата учените могат да следят активността на мозъка им.
Единият от чиповете е премахнат от животното, за да се демонстрира безопасността на устройството. Другият работи без проблеми в главата на второто прасе вече няколко месеца.
Изследователите са имплантирали наведнъж два чипа в мозъка на едно от прасетата, което потвърждава възможността за паралелна работа на няколко устройства.
Експертите са успели да модифицират работата на няколко вериги неврони чрез чипове и електроди, което в бъдеще би позволило употребата на подобни устройства срещу епилепсия, парализа и други заболявания, при които има нарушение в работата на главния и гръбначния мозък.
Според Мъск устройството на Neuralink за обработка на данните от мозъчната дейност и влияние върху нея ще струва няколко хиляди долара.
Това е първото голямо събитие, което хвърля яснота върху работата на компанията. От основаването й през 2016 г. имаше само една голяма презентация за нейната дейност.
Изказвайки се на събитие през 2019 г., Мъск каза, че работят върху устройство, което “прилича на шевна машина” и което би позволило директна връзка между компютър и чип, който ще бъде вкаран в мозъка.
„Първоначално технологията може да се използва за подпомагане на хора с мозъчни заболявания, като болестта на Паркинсон, но крайната цел на Neuralink е да даде възможност на хората да се надпреварват с напреднал изкуствен интелект“, каза той.
Инсталирането на чипа трябва да е подобно на лазерната очна хирургия, а в документа, описващ този проект, се уточнява по-подробно, че ще има USB-C кабел, който ще осигури “пълен пренос на данни” в мозъка.
През миналия месец Мъск намекна, че друга цел на чипа на Neuralink е да лекува депресия и зависимост. Това трябва да се случи чрез “реорганизиране” на частите на мозъка, отговорни за тези заболявания.
Милиардерът посочи още, че Neuralink работи върху връзката на човешкия мозък и компютрите, което ще позволи стрийминг на музика “директно към мозъка” с часове.
Той твърди, че Neuralink работи по технология, която “може да помогне за контролиране на нивата на хормоните, да подобри способностите, преценката, да облекчи безпокойството и други иновации”.