IATA: За транспорта на ваксината ще са необходими 8 000 „Джъмбо джета“
Разпространението на ваксината срещу коронавирус по света ще бъде "най-голямото транспортно предизвикателство в историята", според авиоиндустрията.
Ще е необходим транспортен капацитет, равняващ се на 8 000 самолета Boeing 747, известни още като „Джъмбо джет“, обявиха от Международната асоциация за въздушен транспорт (IATA).
Засега няма ваксина срещу COVID-19, но от IATA вече си сътрудничат с авиокомпаниите, летищата, световните здравни органи и фармацевтичните компании по изготвянето на транспортен план, информира BBC.
При програмата за дистрибуция се приема, че е необходима само по една доза от ваксината на човек.
"Сигурната доставка на ваксините ще бъде мисията на века за световната индустрия на въздушните товари. Това обаче няма да се случи без внимателно предварително планиране. А времето за това е сега," заяви главният изпълнителен директор на IATA Александър дьо Жуниак.
Авиокомпании пренасочиха фокуса си към превоза на товари по време на рязкото ограничение на пътническите полети по време на пандемията, но транспортирането на ваксини е далеч по сложно.
Не всички самолети са подходящи за доставки на ваксини, тъй като температурата за транспортирането на лекарства трябва да е между 2 и 8 градуса по Целзий. Някои ваксини може да налагат замразяване, което ще елиминира повечето самолети.
"Запознати сме добре с процедурите. Това, което трябва да направим, е да увеличим мащабите, до тези, които ще са необходими," казва Глин Хюз, който отговаря за товарния транспорт в IATA.
Полетите до определени части от света, в това число някои части на Югоизточна Азия, ще бъдат от съществена важност, тъй като там няма възможности за производство на ваксини, добавя той.
Военна точност
Разпространението на ваксината в Африка би било "невъзможно" в момента, казват от IATA, предвид липсата на транспортен капацитет, мащабите на региона и сложното преминаване през границите.
Транспортът ще има нужда от "почти военна точност" и ще изисква съоръжения за съхраняването на ваксината.
В момента по света около 140 ваксини са в ранен етап на разработка, а около 25 вече се тестват върху хора.
От IATA призоваха правителствата да започнат да планират внимателно сега, за да си гарантират, че са напълно подготвени, когато ваксините бъдат одобрени и станат налични за разпространение.
Освен транспортирането на ваксините при определени температури, сигурността им е друг основен въпрос.
"Ваксините ще бъдат изключително ценна стока. Трябва да има налице мерки за гарантирането на това, че пратките ще бъдат защитени от вмешателство и кражба," добавиха от IATA.