Учени изобретиха раница, която стимулира мозъка
Американски учени създадоха раница, която може да изследва и да стимулира мозъчната активност, пише списание Science.
Технологията може да даде на медиците възможността да научат повече за работата на мозъка извън лабораторната среда, както и за различни заболявания, като Паркинсон и посттравматичните стресови разстройства.
"Раницата и високотехнологичното оборудване в нея може да разшири кръгозора на неврологията и да ни покаже как работи мозъкът, когато човешкото тяло е в движение", казва Тимъти Спелман, който е един от участниците в създаването на продукта.
Изследванията на мозъка обикновено изискват скъпо оборудване, както и специални условия. Апаратите за ядрено-магнитен резонанс, например, струват над 1 милион долара, а пациентите трябва да стоят неподвижни поне един час.
Транскраниалната магнитна стимулация, при която на мозъка се въздейства с директни електрически импулси, също не може да се прави извън специализираните за това лаборатории.
Учените от Калифорнийския университет в Лос Анджелис са разработили специално устройство, което наричат платформа за мобилно изследване и стимулация на мозъка.
То представлява раница, от която излиза специален проводник до върха на скалпа на пациента. Това позволява на апаратурата да си "комуникира" директно с невронен имплант, поставен в мозъка.
Самият пациент може да носи и допълнителни сензори, които дават информация за неговото състояние, например шапка за енцефалография, очила за виртуална реалност, които следят движението на очите, индикатор за сърдечната дейност и т.н.
Цялата информация, получена от тези сензори, се синхронизира от апаратурата в раницата.
В лабораторни условия екипът, разработващ специалната раница, успява да докаже способността ѝ да стимулира различни дялове на мозъка, без да е необходимо пациентите да стоят неподвижно.
Освен това, данните, които апаратурата успява да събере, са подобни на тези при ядрено-магнитния резонанс, а стимулите, изпращани към мозъка, наподобяват тези при транскраниалната магнитна стимулация.
Има обаче едно необходимо условие за работата на раница и то е пациентът да има "инсталиран" невронен мозъчен имплант. В момента с такъв разполагат около 150 000 души, страдащи от заболявания, като епилепсия, Паркинсон и обсесивно-компулсивно разстройство.